Andrea Lauren se na svět financí umí dívat z mezinárodní perspektivy. Ačkoliv se narodila v Česku, ekonomii vystudovala v Dánsku a posléze 13 let pracovala v korporátním bankovnictví v Londýně. Na řízení fúzí a akvizic pro klienty ze soukromého i veřejného sektoru se podílela v investičních bankách JPMorgan a HSBC. Dnes však žije opět v Česku, v investiční skupině Rockaway Jakuba Havrlanta dohlíží na investice do fintechu a zájmy finančně-technologických firem hájí také coby předsedkyně České fintechové asociace. Vůči české startupové scéně však umí být i kritická. Na službu světového významu podle ní současné prostředí teprve čeká.

Oblast fintechu je velmi široká a spadají do ní tak rozdílné věci jako mobilní platby, využívání robotů či velkých dat nebo kryptoměny. Co je podle vás v této oblasti nejrevolučnější a může nejvíc změnit fungování finančního sektoru?

Bill Gates kdysi pěkně řekl, že vždy přeceňujeme vliv technologií v horizontu dvou let, ale podceňujeme, jaký vliv budou mít v horizontu let deseti. Řada věcí, které jsou dnes nabízeny koncovým zákazníkům, například mobilní platby nebo peer to peer investice, se v horizontu dvou let mohou zdát revoluční. Ale s největší pravděpodobností nebudou tak významné jako třeba způsoby interního zpracování velkých dat. Ta mohou v dlouhodobém horizontu vést například k úplně jiným způsobům ohodnocení pojišťovacího rizika, kdy pojišťovna bude znát individuální rizikový profil každého zákazníka. Bude vědět, jaká je pravděpodobnost nesplacení jeho závazků nebo onemocnění nějakou chorobou. To jsou věci, které budou pravděpodobně podstatně revolučnější, zatím se ale dostatečně nevyužívají v širokém měřítku. A hlavně nejsou zvenku tolik vidět.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru