Devadesátá léta byla divoká v mnoha ohledech. Dramatickým vývojem prošla i oblast pojišťovnictví. Nejprve zažívali zlaté žně institucionální investoři. Na kapitálových trzích dosahovali velmi vysokých výnosů.
Situace dospěla až do mírně paradoxní fáze, kdy se pojišťovny přestaly zaměřovat výhradně na zisk z pojišťovací činnosti, ale začaly usilovat o získání co největšího podílu na trhu.
Trh neživotního pojištění obyvatelstva i průmyslových a podnikatelských rizik byl velmi rozdělený, což vedlo ke snahám o dumping. Přitom základní teorie pojišťovnictví před cenovým dumpingem důrazně varuje. S ohledem na různorodost pojistných produktů i faktor nahodilosti.
V druhé polovině devadesátých let již začalo být zřejmé, že nízké ceny mohou představovat problémy. Některé pojišťovny se jejich důsledků začaly obávat a nabízely k prodeji neživotní produkty. Nakonec byly tyto neživotní kmeny odkoupeny silnou pojišťovnou, tarify pojistného byly narovnány a neživotní pojištění dnes přispívá k růstu trhu.
Po roce 2000 se situace významně změnila. Splaskly akciové bubliny a pojišťovnictví postihly katastrofální škody. Pojišťovny musely začít respektovat "princip ekvivalence", a tím pádem začít zdražovat zejména majetková pojištění.
V poslední době se ale historické zkušenosti začínají opakovat, pro změnu v oblasti životního pojištění. I tentokrát v tom hrají významnou roli finanční trhy. Konkrétně svou nízkou výnosností. Pojišťovny nemohou klientům nabízet lukrativní výnos z pojistek na dožití.
Zprostředkovatelé ale na novou situaci nereagovali a dál požadovali po pojišťovnách vysokou provizi za sjednání pojištění. V důsledku toho se tedy začala měnit nabídka pojišťoven. Převažují riziková životní pojištění a produkty podporující financování "postaktivního" života klientů začaly hrát méně důležitou roli.
Společnost Willis Towers Watson jako rizikový konzultant provedla rozsáhlý výzkum spojený s anketou mezi pojišťovnami. Ten odhaluje mnoho nejistot, které tento segment čekají. Do roku 2020 předpovídá významné změny na českém pojistném trhu. Především v souvislosti s postupující digitalizací a novými technologiemi. Zároveň upozorňuje také na problém provizí a předpokládá nejistou budoucnost životního pojištění.
Poslední vývoj na finančních trzích ale naznačuje obrat k lepšímu. Odborníci mluví o konci komprese výnosů. Pokud by k tomu opravdu došlo a pojišťovny mohly znovu posílit svou roli institucionálních investorů, mohlo by to v praxi znamenat znovuzavedení produktů, které prokazují výnosnost. A které jsou u klientů oblíbené. V nejbližší době tedy uvidíme, zda mezi nimi bude i životní pojištění.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist