Poplatky čili autorské odměny musí zaplatit každá restaurace, hotel nebo i obchod, pokud chce své služby zákazníkům zpříjemnit hudbou nebo vysíláním. Podle autorského zákona nestačí, že rádio a televize ochranným svazům za vysílání už samy zaplatily, platí se za každé další užití.

Majitelé provozoven si stěžují na zbytečnou byrokracii a zmatky při výběru poplatků. "Jeden den přišel pán z OSA, za pár dnů druhý z Intergramu. Každý chtěl něco jiného," říká Michal John z pražského Hostince U Tunelu. Od začátku nového roku by se pro něj mělo placení poplatků zjednodušit.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se