Fenoménu kryptoměn se v poslední době věnuje rostoucí pozornost, bitcoin se stal loni devátým nejvyhledávanějším výrazem na anglické Wikipedii. Pryč je doba, kdy byla všeobecně známá pouze tato první kryptoměna a zájem byl omezen na růst nebo pád její ceny. Veřejnost je stále obeznámenější s existencí alespoň některých alternativních kryptoměn, takzvaných altcoinů, a začíná rozumět principům jejich chování a jejich místu na trhu měn, investičních příležitostí a technologických start-upů. Kryptoměny, které k dnešnímu datu dosáhly souhrnné kapitalizace přes 750 miliard dolarů (tedy zhruba čtyřnásobku HDP České republiky) neunikají ani pozornosti vlád a centrálních bank. Je namístě položit si otázku, zda se některý stát může odhodlat zařadit největší kryptoměnu bitcoin mezi měnové rezervy.

V roce 2016 Winston Moore a Jeremy Stephen analyzovali možnost zařazení bitcoinu mezi rezervní měny Centrální bankou Barbadosu. Došli k závěru, že centrální banky by měly být obezřetné kvůli vysoké volatilitě kryptoměny. Volatilita bitcoinu nicméně postupně klesá. Poradenská společnost Magister Advisors již v roce 2015 předpovídala, že by se bitcoin mohl stát šestou nejvyužívanější rezervní měnou do patnácti let. V možnost, že se bitcoin jednou stane hlavní světovou rezervní měnou, věří také bratři Winklevossovi, spoluautoři sítě Facebook a jedni z největších investorů do kryptoměn na světě.

Jako zatím nejprogresivnější země v adopci blockchainové technologie se jeví Japonsko, které loni uznalo 1. dubna bitcoin jako ofi­ciální měnu, respektive platební metodu. Právě tento krok zlepšil obraz kryptoměny v očích veřejnosti, zvýšil její důvěryhodnost a nastartoval raketový růst ceny hnaný zejména rostoucí poptávkou spojenou s rychlým zvyšováním počtu uživatelů. Japonsko by mohlo být první zemí, která uzná bitcoin jako rezervní měnu. Možnou motivací by mohlo být oslabení pozice konkurenční Číny, která podniká kroky vedoucí k tomu, aby se její měna renminbi stala významnější rezervní měnou. Kromě zařazení měny do koše pro takzvaná zvláštní práva čerpání Mezinárodního měnového fondu se jedná například o avizovanou agendu denominování futures kontraktů na ropu v renminbi. Čína je pátým největším držitelem měnového zlata mezi státy a v posledních letech svůj podíl rychle navyšovala. Pokud by se zlato mělo stát nástrojem měnových válek, jak naznačuje James Rickards, pak by Japonsko stálo v nevýhodnější pozici. Bitcoin se označuje za digitální ekvivalent zlata. Japonsko je pro kryptoměnu nejvýznamnějším trhem, největší část bitcoinu se vedle amerického dolaru obchoduje v jenech. Zařazením bitcoinu mezi rezervní aktiva by se Japonsko mohlo stát inspirací pro ostatní státy a zároveň by mohlo oslabit pozici zlatého jüanu.

Další zemí, o níž se spekuluje, že by mohla zařadit bitcoin do svých měnových rezerv, je Bulharsko. V květnu 2017 se v rámci kriminálního vyšetřování zabavilo množství bitcoinů, jejichž hodnota dodnes vystoupala zhruba na úroveň pěti procent bulharského HDP. Pokud by se stát rozhodl k výše zmíněnému kroku, mohl by tím jakožto člen EU nastartovat další růst důvěry v bitcoin a jeho ceny a tím by mohutně posílil i hodnotu, kterou pro něj představuje. Není ovšem zcela zřejmé, kdo skutečně soukromými klíči k oněm více než 200 000 "bulharských" bitcoinů disponuje.

 

Autor vyučuje o kryptoměnách na katedře světové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze. Od roku 2013 je analyzuje a investuje do nich. Je spoluzakladatelem a jednatelem poradenské společnosti Altlift s.r.o.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist