Prezidentské volby byly důležitější, než se leckomu zdá. Nerozhodly pouze o tom, že na Pražském hradě bude dalších až pět let sedět Miloš Zeman. Posunuly Česko k něčemu, co se dá nazvat "kryptoprezidentský systém". Tedy systém, kde prezident má formálně pouze omezené pravomoci, ale ve skutečnosti je klíčovým politickým hráčem.

Miloš Zeman několikrát otevřeně řekl, že poptává mocenské posílení své pozice. Například chce, aby prezident mohl navrhovat zákony. To na první pohled není nic proti ničemu.

Ale ve skutečnosti by to vedlo k tomu, že by si prezident formoval ve sněmovně vlastní hlasovací koalice, které by se opíraly o popularitu a legitimitu přímo zvolené hlavy státu. V druhé fázi by pak mohlo dojít ke vzniku prezidentského bloku. Ústavní princip, podle kterého je základem českého politického systému svobodná soutěž politických stran, by byl po takové změně formálně zachován, ale za nitky by reálně tahal prezident.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.