Evropa se připravuje na masový nástup elektromobilů. Unijní požadavek výrazně snížit emise z automobilové dopravy donutil firmy soustředit se na výrobu vozů s elektrickým pohonem. V Česku si rozvoj elektromobility vyžádá ještě hodně úsilí. Dosud je v Česku registrováno jen asi 1500 elektrovozů z celkového množství zhruba 5,6 milionu osobních aut. Jedním z hlavních důvodů, proč lidé a firmy dosud do elektroaut ve velkém neinvestovali, je chybějící síť dobíjecích stanic. Po celé zemi je jich dnes jen okolo tří set. Počet klasických benzinek se blíží čtyřem tisícům.

Stát se proto rozhodl výstavbu podpořit. Ministerstvo dopravy koncem ledna spustilo první dotační výzvu v rámci Operačního programu Doprava. Na jejím základě na výstavbu dobíjecích stanic poskytne až 100 milionů korun.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se