Ruský soud nařídil Instagramu a YouTube odstranit videa a fotografie, které zveřejnil známý opozičník Alexej Navalnyj. Dokazují, že oligarcha Oleg Děripaska v roce 2016 hostil na své jachtě místopředsedu ruské vlády Sergeje Prichoďka.
Většinu čtenářů zaujalo, že vysoký kremelský činovník měl od oligarchy k dispozici čtyři dívky lehkých mravů. Ti serióznější poukazovali na to, že schůzka proběhla v srpnu 2016, v době, kdy Moskva vyvíjela nejrůznější snahy ovlivnit americkou předvolební kampaň. Pro Děripasku svého času pracoval tehdejší šéf kampaně Donalda Trumpa a Sergej Prichoďko je považován za jednoho ze strůjců ruské zahraniční politiky. Alexej Navalnyj zase upozorňoval, že dovolená zdarma na jachtě s povolnými dívkami je jednoduše úplatek.
Právníci Olega Děripasky ovšem tvrdí, že především jde o zásah do soukromí. Soud v jeho rodném městě nařídil Navalnému, Instagramu, kde byla většina fotografií, a YouTube, kam Navalnyj nahrál obviňující video, příspěvky odstranit. Poslechl jen Instagram, jejž Navalnyj okamžitě obvinil z politické cenzury. YouTube zatím odolává a opozičníkovo video zde nabralo téměř šest milionů zhlédnutí.
Úřad Roskomnadzor pohrozil YouTube nespecifikovaným trestem, pokud video neodstraní.
Digitální diktátoři a revolucionáři
Píše se tak další kapitola boje mezi ruskými úřady a technologickými společnostmi o kontrolu internetu.
"Kreml kombinuje dva přístupy. Výběrově zastrašuje uživatele sociálních sítí. A za druhé tlačí na technologické společnosti, které mají nejvíce co ztratit," vysvětluje Andrej Soldatov, spoluautor knihy The Red Web s podtitulem Zápas mezi ruskými digitálními diktátory a novými on-line revolucionáři.
Loni byly za komentáře nebo sdílení odsouzeny téměř tři stovky Rusů. Nejabsurdnějším případem je trestní stíhání fotografa Michaila Listova z Archangelsku, který byl odsouzen k pokutě kvůli sdílení slavného snímku z přehlídky na Rudém náměstí z roku 1945, kdy sovětští vojáci házeli na hromadu nacistické vlajky. Soud to uznal za propagaci zakázané symboliky.
◼ Založeno: 2004
◼ Počet uživatelů: 2,2 miliardy měsíčně
◼ Odhadovaná hodnota: 74,3 miliardy USD
Student harvardské univerzity Mark Zuckerberg vybudoval nejúspěšnější sociální síť, která v řadě států víceméně nahrazuje internet jako takový.
V posledních letech ale čelí tvrdé kritice kvůli rozdělování společnosti a šíření nesnášenlivosti.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.