Loni v listopadu byl představen věcný záměr nového civilního soudního řádu, který by měl zcela nahradit současný zákon. Je založen na myšlence, že současný stav občanského soudního řádu je natolik tristní, že jeho oprava formou novelizace již není možná. Jako důvody se uvádí zejména to, že současný soudní řád zcela postrádá jakoukoliv jednotící koncepci, což je důsledek jednak jeho původního a dnes již nepoužitelného hodnotového založení (rok výroby 1963), jednak jeho překotných novelizací po sametové revoluci. Těch novelizací přitom bylo již 155, tedy v průměru více než pět za rok.

Důsledkem je, že se procesní pravidla stávají − zejména při řešení složitějších otázek, kdy je potřeba je interpretovat − nepředvídatelnými a mnohdy vedou k paradoxním situacím. Soudci i účastníci jsou často nuceni hledat právní obezličky, jak řízení dovést k jeho cíli, a to spíše navzdory procesnímu předpisu než s jeho pomocí.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.