Paraziti, neplatiči daní, ti, kteří zneužívají systém… pověst živnostníků je i kvůli vyjádření některých politiků často dost mizerná. Pro mnohé jde o v podstatě o lidi, jejichž jedinou snahou je obejít systém a vydělávat načerno. A tudíž musí být po zásluze potrestáni. I proto se jich týká takřka každá daňová změna, přestože reálný dopad těchto "parametrických" úprav na rozpočet je spíše symbolický.

Připomeňme neustálou debatu a následné omezení u uplatnění paušálních odpisů. Nebo třeba "novinku", kterou přijala vláda Petra Nečase v roce 2013, která fakticky vyloučila možnost uplatnění daňové slevy na dítě či na partnera v případě využití paušálů. Zdůvodnění změn bylo vždy stejné: živnostníci neplatí daně a rozpočet na ně doplácí. K argumentaci okamžitě přibyly i příklady, že ta či ona skupina živnostníků systém zneužívá a jen čerpá peníze.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se