Finanční správa se už několik let chlubí úspěšným bojem proti daňovým únikům prostřednictvím takzvaných převodních cen. Daňoví experti však upozorňují, že stát selhává jako poradce, a tak se nadnárodní firmy přes veškerou snahu zdanit obchody mezi svými pobočkami správně dostávají do problémů.
Pokud požádají finanční správu o takzvané závazné posouzení, čekají na něj v průměru půl roku, výjimkou není ani roční lhůta. "Z čísel jasně plyne, že finanční správa tuto funkci neplní. Závazná posouzení jsou spíše slepou uličkou, kde mohou poplatníci zabloudit a hrozí jim, že nenajdou cestu zpět," řekl daňový poradce Richard Jahoda.
Za převodní neboli transferové ceny si nadnárodní firmy prodávají produkty nebo služby mezi svými pobočkami v různých zemích. Protože prodávají zboží samy sobě, jsou převodní ceny metodou, jak se dá přelít zisk do země s nižším zdaněním. Firmám za to hrozí doměření daně spojené s nemalým penále. Aby se podobným potížím vyhnuly, mohou požádat finanční správu o závazné posouzení, jež jim dá záruku, že se nedopouštějí přesunem peněz a zboží daňového úniku.
"Závazná posouzení by měla zvyšovat právní jistotu poplatníků v obzvláště složitých situacích. Je to institut, kterým správce daně závazně odpovídá na dotazy poplatníků," dodal Jahoda.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist