U poslední večeře, před dvěma tisíci lety, se Ježíš loučí se svými blízkými, aby mohl vykonat zázrak spásy pro vzdálené. Všimněte si však, že co se Ježíšových zázraků týče, byly to mikrozázraky − radikálně změnily životy jednotlivců, ale netýkaly se lidstva obecně (kromě již zmíněného vykoupení světa). A tak Ježíš léčil malomocné, ale nevyléčil malomocenství, nasytil tisíce hladových, ale neodstranil hlad. To ponechal nám.

Malomocenství se podařilo technicky vymýtit až naší generaci − skrze prozaickou a nenápadnou mravenčí práci vědců, politiků a lidí v poli. Podařil se nám makrozázrak, odškrtnuto. V extrémní chudobě již nežije 44 procent lidí planety (rok 1980), ale méně než deset procent. Podobně staří již nejsou odkázáni na laskavost svých dětí a vnuků; chudí mají sociální síť místo almužen. Naše morálka (alespoň ta, která se týká péče o druhé) se stěhuje z člověka do institucí. Dnešní člověk je spíše vně než uvnitř. Mimochodem Ježíš nikdy neřekl "Boží království je uvnitř tebe", jak se občas tváří popová psychoverze teologie, ale řekl "Boží království je mezi vámi". A mezi námi je spousta věcí, ale zejména jsou to instituce.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.