Události kolem posledních ruských akcí na Západě, konkrétně dění kolem otravy agenta Sergeje Skripala a jeho dcery ve Velké Británii či vzrušení kolem vydání hackera Nikulina do USA, nás vrací k základním otázkám. Proč to Rusko dělá? A proč u toho tak lže? A proč jsou někteří v Česku ruským verzím událostí a zájmům nakloněni?

Odpověď na první dvě otázky lze najít v ambivalenci putinovského Ruska jako takového. Je upřímné a úskočné zároveň.

Pokud jde o upřímnost: ruské vedení je skutečně upřímně přesvědčeno, že je obklopeno nepřáteli, že je ohrožena suverenita země. Může to znít divně, protože nikdo na Západě ruskou suverenitu nezpochybňuje.

Vtip je ale v tom, že Rusko chápe svou suverenitu jinak než my. Suverenita pro něj nepředstavuje jen právo dělat si na svém území, co uzná za vhodné. Ruské pojetí suverenity je velmocenské.

Asi nejtrefněji to vyjadřuje v knize Informační válka český generál Karel Řehka.

"Pro Rusy 'suverenita' znamená, že je Rusko považováno za velmoc a může tak jednat… Rusko se dnes vidí na křižovatce a svůj velmocenský status vnímá jako otázku suverenity a národního přežití… z ruského pohledu musí pro garantování 'suverenity' dojít k posunu v mezinárodní rovnováze sil."

Když tuto premisu přijmeme, nemůže nás překvapit nic z toho, co současné Rusko dělá. Cítí se být ohroženo, a tak mu přijde legitimní použít všechny prostředky proti "nepříteli". Proto rozjelo hybridní konflikt, dezinformace, proto podporuje antiunijní strany v Evropě a pokouší se o ovlivňování voleb na Západě. A nejen to. "Rusko je k udržení své pozice globální velmoci připraveno použít všechny nástroje své moci, od těch 'měkčích' až po ty silové," píše Řehka.

Co to obnáší, jsme viděli i na pokusu zabít bývalého agenta Skripala.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.