Nicolás Maduro se chystá zvítězit v nedělních volbách a stát se podruhé za sebou prezidentem Venezuely. A nikdo nepochybuje o tom, že se mu to podaří. Opozice je příliš rozdělená a hlavní opoziční koalice, Stůl demokratické jednoty (MUD), se rozhodla volby bojkotovat. Jediní dva protikandidáti, kteří se proti Madurovi v boji o post hlavy krachujícího státu postaví, jsou ostatními opozičními politiky kritizováni za to, že hlasování dodají zdání legitimity.
Hlasování se mělo původně konat v prosinci, pak byly vyhlášeny předčasné volby s dubnovým termínem, které byly nakonec odložené na 20. května. Několik okolních států, Španělsko, USA a Kanada ale na venezuelskou vládu tlačí, aby jejich konání znovu posunula, pokud nedokáže zaručit, že proběhnou férově a svobodně. Některé sousední země, jako například Kolumbie, se už předem nechaly slyšet, že výsledky voleb neuznají. Opoziční politici, kteří od konce roku 2015 ovládají parlament, mluví o zastrašování bezpečnostními složkami a hlasování označují za frašku. Několik čelních představitelů je ve vazbě, jiným úřady zakázaly ucházet se o politické funkce, někteří raději prchli do zahraničí. Těm, kteří vyzývají k bojkotu voleb, Caracas hrozí vězením. Vysoká volební účast je totiž právě to, co Maduro potřebuje, aby mohl i nadále svou politiku opírat o podporu obyvatel.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist