Televizní dokument Obchod se zdravím znovu upozornil na to, jak se lidé nespokojení se západní medicínou stávají lákavým terčem různých "konzultantů". Tento svět zázračných kapek na všechno, magických světel, čaker, aury a ovládání tělesné energie je velmi často jen strojkem na peníze.

Nutno dodat, že mu ochotně pomáhají i média, pro která jsou podobní lidé vítanými hosty zábavních pořadů. Rozmělňování odborného přístupu k lidskému zdraví je nebezpečné, a zatímco jedni vydělají, druzí mohou zemřít. Nekritické povídání o alternativních metodách žene zoufalé lidi, kteří už vyzkoušeli všechno, do náruče těch, kteří jim za peníze řeknou cokoliv.

Oficiálně podobní jedinci neposkytují zdravotní rady, lékařskou péči ani léky. Nemají na to mnohdy ani vzdělání, nemohou být ani registrováni jako zdravotnické zařízení podléhající přísným podmínkám. Jsou tedy krytí tím, že jen "konzultují". Konzultovat můžete legálně cokoliv s kýmkoliv a je jen na vaší soudnosti, jestli se jeho názory budete řídit. Nikdo vám ani nemůže zakázat, abyste hazardovali se svým zdravím.

Pak vám ale bude trable a nemoci rozebírat třeba stavební technik, který si na internetu přečetl, že se dá rakovina vyléčit naředěnou chemikálií na čištění bazénů.

Porevoluční mediální trh vycítil poptávku a v televizi, rádiu i v časopisech se začali objevovat lidé, kteří nemají medicínskou kompetenci, zato mají na medicínu názor. I v tomto případě jde o šedou zónu, prostě je posadíte do pořadu pod hlavičkou "zábava" a máte vystaráno.

Astrologové si podávají dveře s kartářkami, věštkyně střídá léčitele, léčitel střídá konzultantku přes čakry, další mluví s vesmírem, jiní prolévají vodu informačními krystaly. Toho se chytnou celebrity, které začnou vychvalovat své oblíbené léčitele, a kruh se uzavírá tím, že posluchači věří svým oblíbeným moderátorům a známým osobnostem. Když mají zkontrolovanou auru bohatí a populární z Prahy, co by si ji nenechali prověřit i diváci?

Co kdyby tam bylo něco špatného? A to si vsaďte, že bude, protože pak kasa cinká.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.