Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček se loučí v úterý večer v Karlových Varech s posledními spolustraníky a před nasednutím do auta ještě prohodí pár slov s tajemníkem strany Michaelem Kuciánem. "Tak to by bylo všechno, toto bylo úplně poslední setkání, žádné další už v plánu nemám," říká Hamáček, který tak končí výjezdy do řady míst po celé republice, na kterých se snažil členy přesvědčovat, aby v probíhajícím referendu hlasovali pro účast ve vládě s hnutím ANO a premiérem Andrejem Babišem.

Byť se ručička hodin na karlovarské promenádě sune k deváté a šéf strany už odjel, někteří účastníci si ještě vyměňují své dojmy z téměř dvouhodinového setkání. Přece jen nejsou zvyklí na to, že by je předsedové strany v minulosti navštěvovali. Teď je ale mimořádná situace. Hamáčkovi jde doslova o každý hlas, protože referendum dopadne podle odhadů velmi těsně.

"Myslím, že některé přesvědčil, aby změnili názor," tvrdí po jednání předseda ČSSD v Karlovarském kraji Tomáš Svoboda. To on napsal Hamáčkovi dopis, aby na západ Čech přijel, protože většina z 28 organizací v kraji se k referendu teprve chystá a odhadem asi polovina chce hlasovat proti spolčení s Babišem. "Po setkání s předsedou si myslím, že část bude teď hlasovat pro účast ve vládě," soudí Svoboda.

28 buněk

I když je Karlovarský kraj malý a je tady jen 28 organizací ČSSD, Hamáček bojuje v referendu doslova o každý hlas. Proto přijel na poslední chvíli ještě do Karlových Varů.

Těžko říct, jestli se ve svém odhadu nemýlí, někteří členové ČSSD nechtějí při odchodu svůj názor vůbec uvést, další jsou v rozpacích z opětovného vládnutí s hnutím ANO. "Je přece absurdní, že po čtyřech letech vlády s ANO oni volby suverénně vyhráli a my skončili téměř na dně. Z toho je patrné, jak obrovsky silný je Babišův marketing a jeho mediální impérium," tvrdí bývalý hejtman Karlovarského kraje za ČSSD Martin Havel, který se obává, že Babiš by opět úspěchy společné vlády prodával jako své a neúspěchy by hodil na sociální demokraty.

Vadí nám trestně stíhaný Babiš

Kromě toho místní straníci možná víc než kdekoliv jinde prožívají to, že by jejich strana vládla s trestně stíhaným politikem Babišem, který je obviněný kvůli podezření ze zneužití evropských dotací v hodnotě kolem padesáti milionů korun.

Hned tři sociální demokraté jsou totiž obviněni ve známé kauze Regionálního operačního programu Severozápad, takže podle stanov mají pozastavené členství a v politice minimálně prozatím skončili. "Na rozdíl od nich je pan Babiš dokonce předseda vlády. Nedivte se, že se to mnoha členům ČSSD nelíbí a jsou proti vládnutí s ním," říká krajský předseda Svoboda, který je zároveň starostou pětitisícového Kynšperku nad Ohří.

Sociální demokraté na Karlovarsku a Chebsku patří k početně nejmenším v republice, ale i jejich názory dobře dokumentují, co členskou základnu v regionech zajímá či štve.

Aby nám ministři naslouchali

"Nezaměstnanost už dnes není žádný problém, kdo chce dělat, práci si najde, voliče trápí jiné problémy," pokračuje Svoboda, který se v úterním odpoledni chystá na jednání radních, se kterými chce probrat, jestli části města označí za sociálně vyloučené lokality. "Stěhují se nám sem lidé, kteří žijí jen na sociálních dávkách, což mnoha obyvatelům vadí. Potřebujeme, aby nám stát pomohl, místo toho naši senátoři podávají žalobu k Ústavnímu soudu, abychom jako radní nemohli takové lokality vyhlašovat," stěžuje si Svoboda.

Podobně mluví také starosta blízkého Sokolova Jan Picka, který je kandidátem ČSSD na senátora v tomto regionu. "ČSSD se musí zbavit nálepky, že pomáhá těm, kteří ve skutečnosti nechtějí pracovat a jen pobírají sociální dávky," tvrdí a dokládá příkladem: "Zrovna když jsem dnes spěchal do práce, viděl jsem dva známé poběratele dávek, jak na ulici popíjejí kafíčko. Musíme pomáhat těm, kteří to skutečně potřebují. Například matkám s dětmi, seniorům a handicapovaným," je přesvědčen Picka.

Za naprosto klíčové považuje to, jak budou v případné nové vládě pracovat sociálnědemokratičtí ministři. "Bohužel, v minulé vládě nám zejména naše ministerstvo práce a sociálních věcí příliš nenaslouchalo. Byl jsem jeden z těch, kteří naši ministryni Michaelu Marksovou už před třemi lety upozorňovali na rodící se problém obchodu s chudobou i na zneužívání sociálních dávek," stěžuje si Picka.

Přesto věří, že by ČSSD mohla v nové vládě prosazovat svůj program, a proto se označuje za mírného příznivce vstupu do vlády. "Nezbytné je například začít něco dělat s bydlením pro mladé, stejně tak se startovacími byty a dalšími věcmi," říká s odkazem na mladé. Však také při děkování gymnazistům žádal studenty, aby Sokolov neopouštěli, protože vzdělané lidi bude město i celý region potřebovat.

Teprve výsledky referenda v polovině června ukážou, jak byl Hamáček ve své misi na západě Čech, ale i v dalších regionech úspěšný. I kdyby ale neuspěl, názory členů ČSSD po setkání s ním naznačují, že by se nemusel o křeslo předsedy strany obávat. Snad všichni účastníci besedy se shodli v tom, že za takovou návštěvu a debatu jsou Hamáčkovi vděčni a cení si jí.

Jana Hamáčka vítá Tomáš Vlach, šéf krajské ČSSD.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jana Hamáčka vítá Tomáš Svoboda, šéf krajské ČSSD.

Foto: ČSSD


 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist