V české politice funguje ojedinělý model spolupráce. Jednobarevná menšinová vláda se v důležitých hlasováních opírá o podporu hnutí, jehož projevy podle odborného dokumentu té samé vlády předčí i skalní extremisty.
K systematické spolupráci se Stranou přímé demokracie (SPD) se hnutí ANO premiéra Andreje Babiše nechce otevřeně hlásit, hlavně kvůli obavám z kritiky ze zahraničí. Zároveň se ale odmítá této tiché vazby vzdát.
Na nebezpečí upozornila chystaná zpráva o extremismu za uplynulý rok. "V některých případech jsou vyjádření představitelů SPD i radikálnější než vyjádření představitelů tradičních pravicových extremistických stran," píše se v dosud neoficiální verzi dokumentu, který každoročně vydává ministerstvo vnitra.
Vedení sněmovny
Hnutí ANO, které vyhrálo podzimní parlamentní volby, pomohlo SPD obsadit důležité posty ve vedení dolní komory parlamentu. Strana Tomia Okamury skončila ve volbách čtvrtá se ziskem 10,6 procenta hlasů. Okamura se stal místopředsedou sněmovny, Radek Koten, který na Facebooku šířil například konspirace o vražedných mikrovlnkách, šéfuje bezpečnostnímu výboru.
Zákaz projevů islámu
Jedním z hlavních témat SPD je kritika islámu. Hnutí navrhuje zákon, který by projevy islámu postavil mimo zákon. Vláda k návrhu zaujala neutrální stanovisko – jinými slovy nezamítla ho jako nesmysl.
Kauza novičok
ANO, SPD a KSČM zabránily v květnu tomu, aby sněmovna projednala vystoupení prezidenta Miloše Zemana v novičokové aféře. Zeman zkreslil zprávy tajných služeb, které si vyžádal. Umožnil tak Rusku nepřímo obvinit Česko z výroby jedu použitého ve Velké Británii při pokusu o vraždu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije.
Je to dosud nejdůraznější varování státních složek před SPD. Babiš ve středu řekl, že zmíněnou zprávu nezná. A nechce ji komentovat, než se s jejím obsahem seznámí.
Hnutí Tomia Okamury od loňského podzimu dosáhlo velkého vlivu a s pomocí ANO obsadilo vedoucí funkce ve sněmovně, kde se mu také daří prosazovat část svého programu. Když například navrhlo trestání projevů islámu, návrh prošel i v Babišově vládě.
Současně bývá SPD spolehlivým partnerem v tématech, v nichž má ANO podporu jen u komunistů a nemůže se opřít o chystané partnery ze sociální demokracie. ANO, SPD a KSČM například vyřadily z programu jednání návrh, aby se sněmovna zabývala výroky prezidenta Miloše Zemana ohledně výroby jedu novičok v Česku. V půli května se ukázalo, že prezident zkresloval zprávy tajných služeb a svými vyjádřeními "nabil" Rusku k náznakům, že jed užitý k otravě agenta Sergeje Skripala mohl pocházet z Česka.
Babiš potřebuje, aby ho Zeman znovu jmenoval premiérem a nechal ho vládnout. I to může být důvod, proč se snaží vycházet s SPD a komunisty, kteří jsou u prezidenta v přízni. Prezident Babišovi opakovaně navrhoval, aby se zabýval variantou menšinové vlády s podporou SPD a komunistů.
Naopak sociální demokraté po premiérovi chtěli, aby spolupráci s okamurovci zpřetrhal. ANO mělo podle nich podpořit odvolání zástupců SPD z funkcí ve sněmovně. Babiš to ale odmítl.
Politologové oslovení HN se shodují, že prounijní Babiš radikálního kritika Evropské unie Okamuru potřebuje, ale lavíruje, aby neuškodil své reputaci. Hlavně v zahraničí, ale i doma.
Podle Tomáše Lebedy z olomoucké Univerzity Palackého si Babiš udržuje více možných spojenců. "Dokud není vláda s důvěrou, která se bude jevit aspoň trochu stabilně, je to pragmatické rozhodnutí," soudí Lebeda. Kritiku takového paktu pokládá za legitimní, je ale podle něj otázkou, zda to voličům ANO vadí.
Miloš Gregor z Masarykovy univerzity v Brně připomněl, že Babiš umí názorově otočit, kdykoliv mu hrozí ztráta image. "Třeba když lidé v ulicích protestovali proti komunistovi Zdeňku Ondráčkovi v komisi pro kontrolu GIBS," říká. Zároveň ale pochybuje, že Babiš nebude případné koaliční partnery z ČSSD obcházet právě s pomocí SPD.
Okamurovci mají v ANO podporu zejména u Jaroslava Faltýnka. Druhý muž ANO vyjednává podporu hlavně se svým známým z Prostějova, místopředsedou SPD Radimem Fialou. Jeho firma získala zakázky od několika firem z koncernu Agrofert, kde byl Faltýnek vysokým manažerem. "Jsou to kluci, co spolu mluví," řekl před časem zdroj HN z podnikatelského prostředí, který Fialu i Faltýnka osobně zná. Oba politici spolu dříve zasedali v prostějovském zastupitelstvu.
Faltýnek prosazoval spojenectví s SPD také na dubnové schůzce širšího vedení ANO − poté, co ztroskotalo první kolo rozhovorů o vládě s ČSSD. Podle informací HN tehdy dával za příklad Rakousko, kde lidovecký kancléř Sebastian Kurz přibral do koalice pravicově populistické svobodné.
Jiní členové vedení ANO ale Faltýnkovi oponovali, že Kurz je v Evropě na rozdíl od Babiše známý a vnímaný jako proevropský politik. U vlády pod jeho vedením tak nemůže být pochyb, že zůstane pevnou součástí unie. Rakouští svobodní kromě toho podporují členství země v unii i v eurozóně, zatímco Okamurova SPD chce, aby Česko z unie odešlo.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist