Když Andrej Babiš (ANO) v roli premiéra loni v prosinci poprvé odjížděl do Bruselu, oznámil, co bude jeho hlavním cílem. Už se neměla opakovat situace z roku 2015, kdy země Evropské unie proti vůli Česka prosadily povinné kvóty na přijímání uprchlíků. "Nestane se to," prohlásil tehdy rezolutně Babiš. A dodal, že novým kvótám osobně zabrání.

Uplynulý půlrok ale ukázal, že něco takového nemůže zajistit. Do středy, kdy jej na Hradě čeká druhé jmenování premiérem, jeho kabinet vládne bez důvěry poslanců. Už 175 dnů. A to se ukázalo jako problém. Dokud jeho vládu sněmovna nepodpoří, Babišova vyjednávací síla zůstane na evropské úrovni poloviční.

Lídři ostatních zemí, například německá kancléřka Angela Merkelová nebo francouzský prezident Emma­nuel Macron, ho nepovažují za svého plnohodnotného partnera. "Nemají důvod investovat čas do budování vztahů s partnerem, který možná už za chvíli ve funkci nebude," vysvětluje Milan Nič, analytik prestižního berlínského think-tanku Deutsche Gesellschaft für Auswärtige Politik (Společnost pro mezinárodní politiku).

Že Babiš nemá důvěru poslanců, je podle Niče mnohem větší problém než fakt, že v Česku čelí trestnímu stíhání v dotační kauze Čapí hnízdo.

Nejjasněji se to ukázalo na příkladu Babišových vztahů s Merkelovou a Macronem. Jak HN mimo záznam řekly zdroje z české i německé diplomacie, Babiš několikrát usiloval o to, aby ho Merkelová v Berlíně přijala na oficiální návštěvě. Kancléřství to ale pokaždé odmítlo.

Podobně zatím dopadla i Babišem několikrát ohlášená Macronova návštěva v Praze. Babiš na svém Twitteru v únoru oznámil, že by francouzský prezident mohl dorazit koncem května. Podle diplomatů ale nepřijede, dokud ve Strakově akademii nebude sedět vláda s důvěrou sněmovny.

"Babiš si neuvědomoval, že dokud nemá důvěru, nikdo se s ním nebude příliš bavit. Nedošlo mu, že státní návštěva je něco jiného, než když si s ním Macron sedne na pár minut někde na chodbě během summitu v Bruselu," řekl HN jeden z úředníků, který má českou evropskou politiku na starosti.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Co říká na postoj evropských lídrů ke své vládě samotný Andrej Babiš? A jak absence důvěry ovlivní pozici jeho vlády při vyjednávání o evropském rozpočtu na příští roky?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se