Premiér Andrej Babiš (ANO) chce žalovat Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) kvůli kauze své údajné spolupráce s komunistickou Státní bezpečností. Novinářům to řekl krátce poté, co ho prezident Miloš Zeman ve středu podruhé pověřil sestavením vlády.

"Když média řeknou, že jsem prohrál soud o StB, je to lež, protože jsem ten soud vyhrál. A vyhraju znovu. Do 15. června podám žalobu na Slovensko k Evropskému soudu pro lidská práva," uvedl Babiš. Komentoval tak úterní protesty tisíců lidí, kteří nechtějí, aby byl Babiš premiérem například kvůli údajné spolupráci s StB. Babiš řekl, že lidi ovlivňují lživé informace v médiích.

Ve skutečnosti ale Babiš u soudů nakonec neuspěl. Jeho žalobě proti tomu, aby byl slovenským Ústavem paměti národa dál vedený jako agent StB, sice postupně vyhověly Okresní, Krajský i Nejvyšší soud v Bratislavě, případ ale narazil u slovenského Ústavního soudu. Ten předchozí rozsudky zrušil s odůvodněním, že mimo jiné vycházely ze svědectví bývalých příslušníků StB, kteří nebyli zproštěni mlčenlivosti, a zpochybnil také jejich věrohodnost.

"Pracovní metodou příslušníků Státní bezpečnosti byla kromě jiného i lež, nemorální a odsouzeníhodné praktiky. Pro naplnění cílů komunistického režimu tito příslušníci neváhali porušovat základní principy demokratického právního státu, mezinárodní smlouvy a i své vlastní zákony," připomněl Ústavní soud.

V obnoveném líčení bratislavský krajský soud Babišovu žalobu letos zamítl. Stále tak platí, že český premiér je v archivech po komunistické tajné policii veden jako její tajný spolupracovník. Právě proto se také obrací na ESLP.