V rodném Řecku hledal IT odborník Valentinos Chraniotis práci marně. Země se stále nevzpamatovala z ekonomické krize a nezaměstnanost je tam nejvyšší v Evropské unii. V Česku je naopak nejnižší, firmám lidé citelně chybí − a konkrétně "ajťáci" jsou těžko k sehnání. Výsledkem této konstelace je, že mladý Řek od dubna pracuje v brněnské pobočce společnosti GoodData.
"Česko jsem si vybral právě kvůli nízké nezaměstnanosti a velkým příležitostem v IT firmách," vysvětluje.
Po Řecku, kde práci nemá pětina obyvatel, má největší podíl nezaměstnaných Španělsko a Itálie. Jihoevropané tak vyrážejí za prací jinam a Česko je jejich cílem čím dál častěji. Většinou míří na odbornější pozice v nadnárodních firmách, obsazují také místa v jejich servisních centrech.
A tuzemské podniky, které marně shánějí pracovníky, samy vedle tradičních východních zemí stále častěji hledají lidi na jihu Evropy. "Největší nárůst cizinců v českých firmách ze zemí Evropské unie zaznamenáváme z jižního křídla," popisuje mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro a odhaduje, že v tuzemsku nyní pracuje 3500 Italů, 1900 Španělů, asi 1000 Řeků a 700 Portugalců. Podle komory se počet Španělů a Portugalců v českých firmách za 10 let více než ztrojnásobil, v případě Řeků a Italů zdvojnásobil.
3krát
více Španělů a Portugalců než před 10 lety pracuje v Česku podle odhadů Hospodářské komory.
15,9 procenta
dosahuje podle Eurostatu nezaměstnanost ve Španělsku.
Chceme do Prahy
Ti jsou poměrně novým zdrojem pracovní síly například pro největší českou personální agenturu Manpower.
V Řecku začala systematicky nabírat před dvěma lety, kdy počet uchazečů ze zemí, jako jsou Polsko, Ukrajina, Rumunsko nebo Bulharsko, přestával českým firmám dostačovat. "Dnes máme z Řecka kolem 150 až 200 zájemců měsíčně. Nejčastěji nastupují na pozice programátorů nebo pracovníků ve výrobě," popisuje manažer náboru a marketingu Jiří Halbrštát.
Dodává, že podle průzkumu Manpower 30 procent podniků nemůže najít vhodné kandidáty na volné pozice. Celkem podle Hospodářské komory českým firmám chybí 300 tisíc lidí.
Co se dočtete dál
- Přijmout do firmy pracovníka z Evropské unie je administrativně jednodušší než zaměstnat člověka ze třetích zemí, jako je třeba Ukrajina nebo Mongolsko.
- Do snah přivést do Česka novou pracovní sílu se vložilo i francouzské velvyslanectví.
- Jihoevropané mají ze všech evropských měst největší zájem o Prahu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist