Caroline Nobletová je úspěšnou právničkou v mezinárodní advokátní kanceláři Squire Patton Boggs, která má více než 1500 zaměstnanců po celém světě. Je šťastně vdaná a společně s výchovou dětí se jí podařilo vypracovat v uznávanou londýnskou advokátku. Za svou více než pětadvacetiletou kariéru spolupracovala se společnostmi, které patří do stovky největších firem ve Velké Británii. Podporuje také mladé ženy a dodává jim kuráž, aby se staly právničkami. "Ženy jsou neskutečně efektivní a přesně to dnes právo potřebuje," tvrdí Nobletová.

V rámci Squire Patton Boggs působí ve skupině Women's Enterprise Group. Se svými kolegy v ní usiluje jednak o větší počet žen v jejich pracovním kolektivu, jednak o větší různorodost zaměstnanců ve Squire Patton Boggs po celém světě. Také se dlouhodobě zasazuje o inovace v oblasti poskytování právních služeb. Vede úspěšný tým mladých právníků, jejichž nejnovějším projektem je vývoj pracovněprávního portálu Global Edge. Ten právníkům nabízí přístup k legislativě v oblasti pracovního práva v desítkách zemí po celém světě.

Zájemci si služby portálu předplácejí vždy na rok, přičemž cena se odvíjí podle toho, kolik zemí chtějí mít v jeho rámci zpřístupněných.

Na začátku letošního roku získal projekt dvě prestižní ocenění − Legal Technology Firm of the Year společně s cenou Best Use of Technology, vyhlašovanou Middle East Legal Awards.

HN: Co přesně je náplní vaší práce ve firemní skupině Women's Enterprise Group?

Naším cílem je přinést do Squire Patton Boggs různorodé skupiny lidí. A netýká se to jen žen. V rámci této skupiny tak pracuji s právníky i právničkami a pomáhám jim s vybudováním vlastní sítě klientů. Také pořádáme různé akce pro mileniály nebo právníky z různých oblastí, kteří se setkávají a sdílejí spolu svoje zkušenosti.

Caroline Nobletová

◼ Je jednou z vedoucích pracovněprávní skupiny advokátní kanceláře Squire Patton Boggs. Má přes pětadvacet let zkušeností s právním poradenstvím v této oblasti.
◼ Je zodpovědná za některé klíčové globální klienty.

Koordinuje jejich práci a radí jim ve všech záležitostech týkajících se pracovního práva, a to jak na multijurisdikční, tak
na lokální úrovni.

◼ Působí také ve firemní skupině Women's Enterprise Group.

HN: Podporujete ženy v tom, aby se staly právničkami?

Ano, podle mého názoru je právo v současnosti pro ženy dobrou příležitostí. Stále více žen se chce stát právničkami a pracovat v co nejrozmanitějších týmech. I já mám v současnosti v týmu hodně žen. Ale nějaké věci by bylo potřeba ještě zlepšit.

HN: Co konkrétně?

Je nutné, aby celá oblast práva byla flexibilnější. Měla by být otevřenější k nově příchozím, ať už to jsou ženy, nebo muži. Dnes už lidé mohou pracovat v podstatě kdy a kde chtějí. Všímám si toho při své práci − mladí právníci v mém týmu pracují jinak, než jsem byla zvyklá. Nechtějí již být právníky po celý život, důležité pro ně je, aby je jejich kariéra naplňovala.

Myslím, že jim to dlužíme a měli bychom jim to umožnit.

HN: Co nového by ženy mohly přinést do práva?

Hodně věcí. Ženy jsou neskutečně inovativní a mají hromady nápadů. Přinášejí i kolegialitu, kterou musíte mít, když chcete být úspěšní. Jsou také neskutečně efektivní, a přesně to dnes právo potřebuje. Také jsou podle mě organizovanější a mají úžasnou emoční inteligenci.

A na to se váže i jeden současný problém v právu, s nímž se setkávám. Právníci jen říkají klientům, co mají dělat. Místo toho, aby jim naslouchali a pracovali s nimi. Ženy by to mohly zlepšit.

HN: Mají podle vás ženy odlišné vůdčí schopnosti?

Mají. Ale v pozitivním i v negativním slova smyslu. Pozitivní je, že dokážou naslouchat ostatním lidem více než muži. Ale na druhou stranu až zbytečně moc přemýšlejí a všechno rozebírají. Zbytečně se zabývají negativními věcmi a přitom by měly stejně tak přemýšlet i o pozitivních věcech. Měly by jít dál, i když udělají chybu. Vždyť chybami se člověk učí.

HN: Jste vy osobně taková?

Myslím si, že ne. Jednoduše jdu od jedné věci k druhé. Nikdy o tom moc nepřemýšlím. Mám ráda svou práci i spolupráci s klienty.

HN: Zlepšuje se poměr mužů a žen v právním odvětví?

Hodně firem už to má půl na půl. Bohužel se ale stává, že ženy cestu na vyšší pracovní pozice nedokončí. Na samotný vrchol se tak z těch 50 procent žen v týmu dostane pouze 20 procent. A to předesílám, že se nerozhodnou odejít kvůli dětem. Často se k odchodu odhodlají i tři roky předtím, než jdou na mateřskou dovolenou.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru