Caroline Nobletová je úspěšnou právničkou v mezinárodní advokátní kanceláři Squire Patton Boggs, která má více než 1500 zaměstnanců po celém světě. Je šťastně vdaná a společně s výchovou dětí se jí podařilo vypracovat v uznávanou londýnskou advokátku. Za svou více než pětadvacetiletou kariéru spolupracovala se společnostmi, které patří do stovky největších firem ve Velké Británii. Podporuje také mladé ženy a dodává jim kuráž, aby se staly právničkami. "Ženy jsou neskutečně efektivní a přesně to dnes právo potřebuje," tvrdí Nobletová.

V rámci Squire Patton Boggs působí ve skupině Women's Enterprise Group. Se svými kolegy v ní usiluje jednak o větší počet žen v jejich pracovním kolektivu, jednak o větší různorodost zaměstnanců ve Squire Patton Boggs po celém světě. Také se dlouhodobě zasazuje o inovace v oblasti poskytování právních služeb. Vede úspěšný tým mladých právníků, jejichž nejnovějším projektem je vývoj pracovněprávního portálu Global Edge. Ten právníkům nabízí přístup k legislativě v oblasti pracovního práva v desítkách zemí po celém světě.

Zájemci si služby portálu předplácejí vždy na rok, přičemž cena se odvíjí podle toho, kolik zemí chtějí mít v jeho rámci zpřístupněných.

Na začátku letošního roku získal projekt dvě prestižní ocenění − Legal Technology Firm of the Year společně s cenou Best Use of Technology, vyhlašovanou Middle East Legal Awards.

HN: Co přesně je náplní vaší práce ve firemní skupině Women's Enterprise Group?

Naším cílem je přinést do Squire Patton Boggs různorodé skupiny lidí. A netýká se to jen žen. V rámci této skupiny tak pracuji s právníky i právničkami a pomáhám jim s vybudováním vlastní sítě klientů. Také pořádáme různé akce pro mileniály nebo právníky z různých oblastí, kteří se setkávají a sdílejí spolu svoje zkušenosti.

Caroline Nobletová

◼ Je jednou z vedoucích pracovněprávní skupiny advokátní kanceláře Squire Patton Boggs. Má přes pětadvacet let zkušeností s právním poradenstvím v této oblasti.
◼ Je zodpovědná za některé klíčové globální klienty.

Koordinuje jejich práci a radí jim ve všech záležitostech týkajících se pracovního práva, a to jak na multijurisdikční, tak
na lokální úrovni.

◼ Působí také ve firemní skupině Women's Enterprise Group.

HN: Podporujete ženy v tom, aby se staly právničkami?

Ano, podle mého názoru je právo v současnosti pro ženy dobrou příležitostí. Stále více žen se chce stát právničkami a pracovat v co nejrozmanitějších týmech. I já mám v současnosti v týmu hodně žen. Ale nějaké věci by bylo potřeba ještě zlepšit.

HN: Co konkrétně?

Je nutné, aby celá oblast práva byla flexibilnější. Měla by být otevřenější k nově příchozím, ať už to jsou ženy, nebo muži. Dnes už lidé mohou pracovat v podstatě kdy a kde chtějí. Všímám si toho při své práci − mladí právníci v mém týmu pracují jinak, než jsem byla zvyklá. Nechtějí již být právníky po celý život, důležité pro ně je, aby je jejich kariéra naplňovala.

Myslím, že jim to dlužíme a měli bychom jim to umožnit.

HN: Co nového by ženy mohly přinést do práva?

Hodně věcí. Ženy jsou neskutečně inovativní a mají hromady nápadů. Přinášejí i kolegialitu, kterou musíte mít, když chcete být úspěšní. Jsou také neskutečně efektivní, a přesně to dnes právo potřebuje. Také jsou podle mě organizovanější a mají úžasnou emoční inteligenci.

A na to se váže i jeden současný problém v právu, s nímž se setkávám. Právníci jen říkají klientům, co mají dělat. Místo toho, aby jim naslouchali a pracovali s nimi. Ženy by to mohly zlepšit.

HN: Mají podle vás ženy odlišné vůdčí schopnosti?

Mají. Ale v pozitivním i v negativním slova smyslu. Pozitivní je, že dokážou naslouchat ostatním lidem více než muži. Ale na druhou stranu až zbytečně moc přemýšlejí a všechno rozebírají. Zbytečně se zabývají negativními věcmi a přitom by měly stejně tak přemýšlet i o pozitivních věcech. Měly by jít dál, i když udělají chybu. Vždyť chybami se člověk učí.

HN: Jste vy osobně taková?

Myslím si, že ne. Jednoduše jdu od jedné věci k druhé. Nikdy o tom moc nepřemýšlím. Mám ráda svou práci i spolupráci s klienty.

HN: Zlepšuje se poměr mužů a žen v právním odvětví?

Hodně firem už to má půl na půl. Bohužel se ale stává, že ženy cestu na vyšší pracovní pozice nedokončí. Na samotný vrchol se tak z těch 50 procent žen v týmu dostane pouze 20 procent. A to předesílám, že se nerozhodnou odejít kvůli dětem. Často se k odchodu odhodlají i tři roky předtím, než jdou na mateřskou dovolenou.

Zbývá vám ještě 40 % článku

Co se dočtete dál

  • Co bylo hlavním impulsem pro vznik Global Edge a jaké jsou výhody tohoto portálu oproti konkurenci.
  • Jak se změní právo do budoucna a co by měl dělat začínající právník.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se