Nejvyšší soud dospěl v dubnu k převratnému rozhodnutí ohledně přípustnosti souběhu pracovněprávního poměru s výkonem funkce člena statutárního orgánu. Jeho velký senát otočil dosavadní judikaturu senátů malých a nově uzavřel, že člen orgánu může platně uzavřít na výkon své funkce pracovní smlouvu.
Tento judikát ušetří členům orgánů hodně vrásek. Řada z nich má odměnu upravenou v manažerské, pracovní smlouvě. A někteří z nich se také setkali s nepříjemným překvapením, když po nich insolvenční správci, věřitelé či sama společnost, poté co se změnili její společníci, vymáhali její vrácení z důvodu neplatnosti pracovní smlouvy.
Tak tomu bylo i v případě řešeném zmíněným judikátem. Žalovaným byl člen představenstva společnosti, která se ocitla v konkurzu. Jeho odměna vyplývala z pracovní smlouvy na pozici generálního ředitele a insolvenční správce požadoval její vrácení. Odvolával se přitom na dosavadní judikaturu, podle níž není výkon funkce statutárního orgánu způsobilým předmětem práce, neboť nejde o závislou činnost. Pracovní smlouva uzavřená na výkon činností, které spadají do náplně funkce člena statutárního orgánu, je proto neplatná a nezakládá ani nárok na mzdu.
Nejvyšší soud se od této judikatury odchýlil, veden tendencí respektovat smluvní svobodu stran. Ztotožnil se sice se závěrem, že výkon funkce statutárního orgánu není závislou činností. To však podle něj nebrání členu statutárního orgánu a společnosti, aby si ujednali, že se jejich vztah do určité míry bude řídit zákoníkem práce.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.