Navzdory obávám, které z různých stran zaznívají, předkládaná novela zákona o veřejných rejstřících nijak zásadně nerozšiřuje okruh povinně uveřejňovaných informací o obchodních korporacích, a nepředstavuje tak pro společnosti nebezpečí, že budou jejich citlivé informace jakýmkoli způsobem zneužity.

Na rozdíl od současné úpravy návrh předpokládá, že se do obchodního rejstříku budou zcela nově zapisovat jen dva údaje. V prvním případě jde o údaj, že bylo zahájeno řízení o zrušení obchodní korporace bez likvidace. To souvisí se zavedením zjednodušeného postupu, jakým mohou být z obchodního rejstříku vymazány údaje o neaktivních obchodních korporacích. Ty lze identifikovat podle toho, že opakovaně nezaloží do sbírky listin účetní závěrku a nelze je ani kontaktovat. Již v současnosti je možné tyto obchodní korporace pro neplnění této povinnosti v krajním případě zrušit. Prakticky je to však náročný a nákladný proces, neboť je nezbytné provést likvidaci obchodní korporace.

Novela umožní dosáhnout výmazu neaktivní obchodní korporace i bez likvidace. Důvodem pro postih neaktivních obchodních korporací je nebezpečí, že mohou sloužit k nezákonným účelům. Zanedbatelným motivem není ani "vyčištění" obchodního rejstříku od neaktivních společností a zároveň snaha, aby firmy povinné údaje do sbírek listin doplňovaly. Posledně uvedený cíl je nicméně spíše druhotný. Z informací, které má ministerstvo spravedlnosti k dispozici, vyplývá, že fungující obchodní korporace zpravidla pozitivně reagují na dodatečné výzvy ke splnění svých povinností. Předpokládá se tak, že řádně fungujících společností se navrhovaná úprava nedotkne.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Co ještě bude nutné uvádět v obchodním rejstříku. Co se mění pro členy koncernů a některé akciové firmy.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se