Navzdory obávám, které z různých stran zaznívají, předkládaná novela zákona o veřejných rejstřících nijak zásadně nerozšiřuje okruh povinně uveřejňovaných informací o obchodních korporacích, a nepředstavuje tak pro společnosti nebezpečí, že budou jejich citlivé informace jakýmkoli způsobem zneužity.

Na rozdíl od současné úpravy návrh předpokládá, že se do obchodního rejstříku budou zcela nově zapisovat jen dva údaje. V prvním případě jde o údaj, že bylo zahájeno řízení o zrušení obchodní korporace bez likvidace. To souvisí se zavedením zjednodušeného postupu, jakým mohou být z obchodního rejstříku vymazány údaje o neaktivních obchodních korporacích. Ty lze identifikovat podle toho, že opakovaně nezaloží do sbírky listin účetní závěrku a nelze je ani kontaktovat. Již v současnosti je možné tyto obchodní korporace pro neplnění této povinnosti v krajním případě zrušit. Prakticky je to však náročný a nákladný proces, neboť je nezbytné provést likvidaci obchodní korporace.

Novela umožní dosáhnout výmazu neaktivní obchodní korporace i bez likvidace. Důvodem pro postih neaktivních obchodních korporací je nebezpečí, že mohou sloužit k nezákonným účelům. Zanedbatelným motivem není ani "vyčištění" obchodního rejstříku od neaktivních společností a zároveň snaha, aby firmy povinné údaje do sbírek listin doplňovaly. Posledně uvedený cíl je nicméně spíše druhotný. Z informací, které má ministerstvo spravedlnosti k dispozici, vyplývá, že fungující obchodní korporace zpravidla pozitivně reagují na dodatečné výzvy ke splnění svých povinností. Předpokládá se tak, že řádně fungujících společností se navrhovaná úprava nedotkne.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru