Sociální demokrat a kandidát na post ministra práce a sociálních věcí Petr Krčál si nástup do vlády neulehčuje. Je otevřeně kritický k současné šéfce resortu Jaroslavě Němcové (za ANO). A po premiérovi Andreji Babišovi zřejmě bude chtít, aby se vzdal dohledu nad komisí pro důchodovou reformu a svěřil ji jeho úřadu. Bývalý náměstek ministra pro lidská práva to naznačil v rozhovoru pro HN.

Jestli se Krčál stane ministrem, bude jasné už zítra, kdy vedení ČSSD zveřejní výsledky vnitrostranického referenda o vstupu do vlády. Ti členové sociální demokracie, kteří spolupráci s trestně stíhaným premiérem Babišem podporují, přitom právě do Krčála coby ministra vkládají své naděje. Sázejí na to, že vedle výrazného šéfa hnutí ANO se mu podaří upoutat pozornost na sebe i ČSSD. Jedním z prvních témat, kde se o to Krčál pokusí, bude zřejmě důchodová reforma. Návrh ANO oddělit peníze na důchody od státního rozpočtu a vložit je na speciální účet považuje za nedostatečný. Otevřeně kvůli tomu hnutí kritizuje. A to přesto, že sám přiznal, že nemá představu, jak má reforma důchodů vypadat.

Obecně jsou sociální demokraté k velkým změnám důchodového systému zdrženliví.

Druhá neshoda hrozí přímo s Babišem. Premiér dohlíží na komisi, která má za úkol důchodovou reformu přichystat. To se kandidátovi na křeslo ministra příliš nelíbí. "Může to tak být, ano," odpověděl Krčál na otázku, zda bude chtít komisi přesunout do kompetence resortu sociálních věcí. "Asi bude na mně a na sociální demokracii, aby to v úvodu změnila," dodal. Nejde totiž jen o to, kdo bude mít po ruce podrobné informace, co komise chystá. Důležité také bude, zda výsledky a případný nástin reformy důchodů představí voličům jako svůj úspěch Babiš, anebo ČSSD.

Premiér podle jeho spolupracovníků kontrolu nad komisí nepustí, a Krčála tak zřejmě čeká střet s premiérem uvyklým na tvrdá byznysová jednání. "Těším se na něj. Už jsem také něco zažil. Deset let jsem pracoval na kraji (Vysočina) pod vedením hejtmana Jiřího Běhounka, který měl mnohdy také ostřejší slovník. Střet s Andrejem Babišem bych tak nedémonizoval," řekl Krčál.

Soupeření s ANO může vyostřit i Krčálova kritika personálních změn, které na úřadu zahájila ministryně Němcová. Sociální demokrat o nich hovoří jako o čistkách, které resortu komplikují práci. Kromě toho mu vadí i novela, s jejíž pomocí Němcová hodlá snížit dávky na bydlení. Podle Krčála by taková změna vyhnala lidi z ubytoven.

"Nebudu pro unáhlená řešení, která teď vytáhla ministryně Němcová. A nakonec jste viděli reakci měst a obcí. Budu chtít, aby se ministerstva sešla a dohodla na nějakém řešení," dodal. Před případnou redukcí dávek je navíc podle něj třeba dokončit zákon o sociálním bydlení, který by zajistil chudým rodinám střechu nad hlavou.

Němcová odmítá, že by chybovala, když měnila lidi na ministerstvu. Je přesvědčená, že jen napravovala to, co se v jejím resortu událo v uplynulých čtyřech letech. Hájí také svou novelu, o níž hovořil Krčál. "Cílem těchto novel je zamezit především nadužívání dávek. Nikdo před námi se do toho nepustil," zdůraznila ministryně s tím, že díky jejím změnám by stát mohlo mít větší kontrolu nad tím, na jaké byty se dávky posílají.

Jedna z prvních věcí, které Krčál udělá − pokud se ČSSD rozhodne vstoupit do vlády −, bude výběr nových klíčových lidí pro ministerstvo práce. O možném partnerství jednal s bývalým místopředsedou ČSSD a ministrem stejného oboru Zdeňkem Škromachem a pomáhat mu má i bývalý elitní policista. "Počítám třeba s Tomášem Martincem, bývalým ředitelem protikorupční policie," jmenoval jednoho ze svých kandidátů na pozici náměstka. Chce mu svěřit hlavně ekonomické záležitosti resortu a oblast IT, kde je potřeba připravit několik veřejných zakázek.