HN: Co vám v poslední době udělalo nejvíc radost?
Nepochybně narození dcery Isabely před třemi týdny. Narodila se doma do vany a já byl první, kdo ji držel v rukou. Byla ještě obalená v plodových blánách, takže vypadala jako kosmonaut. To se stává velmi výjimečně, konkrétně při jednom z osmdesáti tisíc porodů.
HN: Jaké jsou v takové chvíli pocity člověka, který je racionální a zaměřený na čísla?
Samozřejmě nádherné. Porod doma bych každému doporučil. Není pravda, že je to riziko. Pokud je maminka zdravá a sama si to přeje, je takový porod nejen příjemnější, ale i bezpečnější. Isabelka je moje čtvrté dítě a díky tomu, že se narodila doma, to pro mě bylo zatím asi nejemotivnější.
HN: Vaše oblíbené číslo je 21. Jaké číslo byste přiřadil události, kterou je porod dcery?
Zajímavá otázka! Přiřadil bych jí kombinaci dvou čísel, a to 21 a 12. A mám k tomu zajímavou náhodu. Isabela před dvěma nebo třemi dny dostala rodné číslo. Když v něm sečtete všechna čísla, vyjde vám 33. Což je 21 plus 12. Ale pozor, když sečtete datum před lomítkem s číslem za lomítkem, tak dostanete 2112.
◼ Český matematik, podnikatel, bojovník proti korupci a filantrop.
Zakladatel společnosti RSJ, která se zabývá obchodováním s finančními deriváty, Nadačního fondu proti korupci, Nadačního fondu Neuron na podporu vědy, Nadačního fondu pomoci či Nadace Karla Janečka. Navrhl také nový volební systém – projekt Demokracie 21, dnes Vote 21.
◼ V principu podle něj platí, že když někdo rozjíždí podnikání, musí mít silnou vizi, věřit v ni a nenechat se odradit. "Rozhodně nejsem žádný idealistický investor. Věřím tomu, že věci se musí dělat pořádně a správně. Že týmu musíte věřit, ale zároveň ho kontrolovat. Touha změnit svět je v pořádku, ale i tak musíte mít v pořádku účetnictví. Velké věci se dají postavit jen na pevných základech," říká o start-upech, do nichž investuje.
◼ Přestože Janeček patří k nejbohatším Čechům, luxus nevyhledává. "Jsem založením dost antiluxusní. Třeba na dlouhé vzdálenosti létám v byznys třídě, ale po Evropě běžnou turistickou třídou," tvrdí.
◼ Se třemi různými partnerkami má čtyři děti.
HN: Počkejte, to děláte vždycky? Když vidíte nějaké číslo, že začnete různě sčítat a kombinovat číslice v něm?
Ne, konkrétně tohle zjistila moje partnerka a Isabelčina matka Lilia. A mě to obrazně řečeno posadilo na zadek. Protože je to ohromná náhoda.
HN: Čím dnes trávíte nejvíc času?
Asi projektem Vote 21. Tedy původně Demokracie 21, jejímž cílem bylo prosadit změnu volebního systému. My to změnili na Vote 21, protože slovo "demokracie" má v různých částech světa různé konotace.
HN: Mluvíte o svém návrhu, aby voliči měli nejen kladné, ale i negativní hlasy.
Ne, to byl předešlý návrh, který vzešel v rámci boje proti korupci. Ve volbách ve dvoumandátových okrscích měli mít voliči dva hlasy kladné a jeden záporný. Umožňuje to zabránit zvolení korupčních politiků, ale ještě to zásadně nezvyšuje kvalitu demokracie.
Ten klíčový nápad jsem dostal o rok později a spočíval v tom, že je možné dát voličům víc hlasů, než je volených mandátů. Tedy že například ve dvoumandátovém okrsku bude mít volič čtyři hlasy. Může mít i záporné hlasy, ale to není podmínka. Důležité je, že to povede k většímu zapojení lidí a k větší transparentnosti. Když se to povede prosadit, bude to celosvětová změna.
HN: Opravdu vám to zabere nejvíc času?
Investuji do toho nejvíc energie a emocí. A také do dalších společenských aktivit, tedy nadací a neziskových projektů. Rozhodně tím trávím víc času než byznysovými aktivitami.
HN: Proč? Byznys vás nebaví? Nebo už máte vyděláno dost peněz?
Snažím se dělat věci, kde vidím sám sebe jako největší přidanou hodnotu. Ne ve smyslu finančním, ale z hlediska společenského užitku. Často říkám, že žijeme ve výjimečné době, kdy je potřeba, aby každý převzal odpovědnost a udělal všechno pro to, aby svět našel nový smysl. Dříve to bylo tak, že když se hromadily problémy, vyřešil je nějaký konflikt nebo válka. To si ale dnes už nemůžeme dovolit, protože globální konflikt by znamenal konec světa. A já věřím tomu, že se tomu můžeme vyhnout.
HN: Jinak řečeno, chcete "zachránit svět"?
Nerad tuhle větu slyším, protože v ní cítím výsměch nebo minimálně sarkasmus. Řekněme, že se snažím maximalizovat pravděpodobnost, že svět najde nové společné hodnoty.
Rozhovor Miloše Čermáka s Karlem Janečkem: Blíží se ohromná společenská změna
Co se dočtete dál
- V placené části Karel Janeček odpovídá mimo jiné na otázky, do čeho nyní investuje, jaké bylo jeho největší selhání nebo jaký je jeho vztah k jídlu z cvrčků.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.