V základním táboře v kyrgyzských horách jsme potkali mládence. Číňan žijící v Singapuru to byl. Měl na sobě džíny, tenisky, bundičku do města. A povídal, že se vydá na přechod čtyřtisícového sedla do vedlejšího údolí. Říkali jsme mu, že to není dobrý nápad. Neměl stan, neměl spacák, neměl pláštěnku. Ani zkušenosti neměl. Měl drahý smartphone, na kterém stále něco šmudlal, a také měl informaci, "že se to dá přejít za jeden den a že je to v pohodě". My jsme tutéž cestu plánovali na dva dny s kompletním vybavením. Číňan se nedal přesvědčit a ráno vyrazil.

I stalo se, co se stát muselo. Následující den večer, když jsme v hustém dešti se sněžením stavěli u jezera ve výšce bezmála 4000 metrů stan, se z mlhy zjevil Číňan. Rozklepaný, odraný, zkrvavený, promočený, vyčerpaný. Takhle nějak museli vypadat partyzáni Mao Ce-tunga po Dlouhém pochodu v roce 1935. S tím rozdílem, že náš Číňan prosil o záchranu. Sedlo samozřejmě nepřešel, spadl ze srázu, zabloudil. Aby ne. Neměl mapu, neměl navigaci, neměl nic. Jen ten drahý smartphone bez signálu stále třímal v ruce. I převlékli jsme mládence, napojili, nakrmili, ošetřili, zabalili do termofólií a šup s ním do stanu. V noci mrzlo. Když ne rovnou život, tak zdraví jsme mu zachránili určitě.

Proč to vyprávím: bezstarostnost, se kterou se náš Číňan vypravil do vysokých hor, aniž by ho vůbec napadlo, že může jít o život, je v něčem symptomatická. Po většinu času jsme obklopeni organizovaným bezpečím. Starají se o nás úřady, firmy, všude jsou terabajty předpisů a regulací majících zajistit, aby se proboha nikomu nic nestalo. Životy prožíváme jako všestranně chránění a opečovávaní zákazníci státu či privátního byznysu. Všechno je "safe", všechno je po ruce, kdykoli si vzpomeneme, všechno se dá "naklikat" na mobilu (proto ho asi náš Číňan pořád třímal v ruce jako jakýsi náhražkový růženec).

Je to hezké, je to pohodlné, ale má to odvrácenou stranu. Postupně se stále víc prosazuje mentalita "nároku na bezpečí". Vytrácí se povědomí, že jsme za sebe odpovědní především sami, a měli bychom se tím pádem o sebe starat. Přemýšlet, vážit, co dělat a co raději ne, zodpovědně se rozhodovat. V extrémních případech to pak dopadá hodně špatně. Když vyrazíte do hor vybaveni mentalitou nároku na bezpečí a důvěrou ve všudypřítomnost instantních "klikacích" řešení všech potíží, může být zle. Mobil bez signálu nepomůže. Nezahřeje, jíst se nedá. Z aplikací přístřešek nepostavíte. Když nikdo nepomůže, umřete.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru