Premiér Andrej Babiš se v poslední době sešel se šéfy všech tří tuzemských mobilních operátorů, aby stejně jako jeho předchůdce ukázal, že bojuje za levnější mobilní data. Setkal se i s Vittoriem Colaem, generálním ředitelem skupiny Vodafone, který přijel do Prahy. "Děláme všechno pro to, aby ceny šly dolů," reagoval premiér Babiš na dotaz HN ohledně schůzky.
Colao, který řídí druhého největšího operátora mobilních sítí na světě, během své jednodenní návštěvy minulý týden řekl, že česká data jsou drahá, protože na telekomunikačním trhu dominují T-Mobile a firmy ovládané finanční skupinou PPF − O2 a Cetin. Podle Colaa by se místo hledání čtvrtého operátora politici měli spíše zasadit o rovné podmínky pro současné hráče. To by přineslo větší konkurenci a nižší ceny. Férové podmínky pro všechny jsou podle šéfa Vodafonu také třeba pro to, aby operátoři investovali do mobilních sítí nové generace, takzvaného 5G, které bude třeba zpřístupnit i na venkově.
Česko je v digitalizaci "trochu pozadu". "Je čas přemýšlet o struktuře telekomunikačního sektoru," řekl Colao v exkluzivním rozhovoru pro HN. "Potenciál a podmínky tu jsou. Když vyřešíte otázky konkurence, tak se lze posunout na digitální úroveň, kterou by si země zasloužila."
Výhrady nejvyššího manažera Vodafonu míří na fakt, že T-Mobile a O2 sdílejí mobilní sítě na celém území s výjimkou Prahy a Brna. Od roku 2016 zkoumá antimonopolní orgán Evropské unie, zda tato spolupráce neomezuje hospodářskou soutěž a nepoškozuje inovace. Asi 87 procent společného provozního zisku tří operátorů sítí pro mobily připadá na T-Mobile a O2, na Vodafone zbývá 13 procent. V oblasti pevných linek zase trhu dominuje největší vlastník fyzické telekomunikační infrastruktury Cetin z portfolia investiční skupiny PPF Petra Kellnera.
Colao kritizoval i první návrhy aukce pro frekvenci 700 MHz, kterou by operátoři už příští rok mohli dražit pro budování sítí takzvané páté generace. 5G umožní uživatelům chytrých telefonů mnohem rychlejší přístup k datům a internetu, než poskytují současné sítě na technologii LTE.
Technologie 5G, kterou čeští zákazníci budou moci začít využívat nejdříve v roce 2020, bude představovat revoluci v mobilním internetu. Velmi rychlé datové přenosy a minimální prodleva mezi zadáním příkazu a jeho provedením umožní například provoz samořiditelných aut, propojení strojů a součástek v průmyslu nebo třeba čidel pro takzvaný internet věcí. Zákazníci si ale budou také muset pořídit nové mobily. Na těch už využijí třeba rozšířenou realitu − kombinaci reálného pohledu na svět s virtuálními prvky. Mobilní zařízení tak bude možné použít třeba ke vzdálené instruktáži při opravě stroje, při operaci nebo při prohlížení památek.
Co se dočtete dál
- Proč Vodafone i T-Mobile kritizují chystanou aukci na klíčovou frekvenci pro sítě páté generace?
- A jak mohou podle šéfa Vodafone Vittoria Colaa sítě 5G přispět k hospodářskému rozvoji?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.