Společnost Huawei, která vedle mobilních telefonů vyrábí servery či modemy a k tomu staví telekomunikační infrastrukturu, chce v Česku vstoupit do byznysu s kybernetickým zabezpečením státních institucí. Technologický koncern už si proto podle webu Lupa.cz požádal o bezpečnostní prověrku u Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). V zemích západní Evropy přitom čínská firma čelí podezření z průmyslové špionáže. V USA, Indii či Austrálii má navíc kvůli tomu dveře k citlivým státním zakázkám zavřené.

Na podobných projektech pro Česko se Huawei zatím podílet nemohl. Teď se ale společnost rozhodla změnit strategii a vyřídit si potřebná povolení pro práci s utajovanými informacemi na stupeň důvěrné. Po získání prověrky by se tak Huawei mohl například ucházet o zakázky na zabezpečení elektronické komunikace české policie nebo strážení citlivých digitálních dat armády.

"Jsme etablovaným dodavatelem technologií a tímto krokem chceme svou pozici upevnit," řekla HN Magda Partyka z tiskového oddělení Huaweie s tím, která potvrdila, že si firma o prověrku požádala. Dodala, že s jejím získáním bude společnost pro úřady i transparentnější.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Ze spolupráce s jakými zpravodajskými službami česká Bezpečnostní informační služba Huawei podezřívá? Jak dlouho může prověřování firmy trvat? A o jakých dalších bezpečnostních rizicích se mluví?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se