Třiasedmdesátiletý Armando Reyes by se svým důchodem na Kubě jen těžko vyšel. Přivydělává si proto pouličním prodejem ovoce a vítá, že komunistická země konečně přijala reformy, které alespoň mírně otevírají ekonomiku. "Jsou tu kavárny a bary, které dříve nebyly. Máme i kvalitní restaurace," uvedl pro agenturu AFP.

Soukromé vlastnictví Kuba dlouho považovala za pozůstatek kapitalismu. V nové ústavě, kterou o víkendu schválili zákonodárci, je ale uznává. Ústavu teď musí v referendu schválit sami Kubánci.

Ke změně názoru přiměla úřady pokulhávající ekonomika, bývalý prezident Raúl Castro tak mohl od roku 2010 prosadit několik mírných reforem. A drobné podnikání se na ostrově mohlo rozjet.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Kolik už má Kuba podnikatelů.
  • Jaké regulace jim ztěžují život.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se