Třiasedmdesátiletý Armando Reyes by se svým důchodem na Kubě jen těžko vyšel. Přivydělává si proto pouličním prodejem ovoce a vítá, že komunistická země konečně přijala reformy, které alespoň mírně otevírají ekonomiku. "Jsou tu kavárny a bary, které dříve nebyly. Máme i kvalitní restaurace," uvedl pro agenturu AFP.
Soukromé vlastnictví Kuba dlouho považovala za pozůstatek kapitalismu. V nové ústavě, kterou o víkendu schválili zákonodárci, je ale uznává. Ústavu teď musí v referendu schválit sami Kubánci.
Ke změně názoru přiměla úřady pokulhávající ekonomika, bývalý prezident Raúl Castro tak mohl od roku 2010 prosadit několik mírných reforem. A drobné podnikání se na ostrově mohlo rozjet.
Co se dočtete dál
- Kolik už má Kuba podnikatelů.
- Jaké regulace jim ztěžují život.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.












