Mezi dráhovými cyklisty patří Tomáš Bábek do světové špičky, za pár dní bude ve Skotsku usilovat o medaile na mistrovství Evropy. Z předminulého přivezl před dvěma lety zlato a bronz.
Teď sedí s klipem na nose v ordinaci sportovního lékaře Jiřího Dostala na pražské Letné, dvě minuty se zhluboka nadechuje a vydechuje do trubice s balonkem plným kyslíku a oxidu uhelnatého. Následuje odběr krve z prstu do úzkých skleněných kapilár, ty pak postupně "vysaje" přístroj velký asi jako stolní počítač a ukáže několik čísel.
"Tato metoda jako jediná přesně změří absolutní množství červených krvinek v krvi a ukazuje její kapacitu pro přenášení kyslíku. To je pro vytrvalostní a rychlostně-vytrvalostní sporty naprosto zásadní věc," vysvětluje Dostal, do jehož ordinace v Institutu sportovního lékařství docházejí desítky českých vrcholových sportovců, aby jim pomohl odhalit limity jejich těla a posouvat je. Jeho praxe ukazuje, že o výkonech špičkových sportovců už dávno nerozhoduje jen prostý trénink, ale že jejich úspěch je, jak sám říká, "art and science", umění a věda. "Nelze být na vrcholu, aniž byste využívali superkvalitní vědecké přístupy," míní Dostal.
Specialisté se snaží pochopit, co se děje v organismu během zátěže, a najít v kaskádě jevů nejslabší článek. "Pak se dá cíleně pracovat s danou oblastí," popisuje lékař. Své o tom ví například i rychlostní kanoista Martin Fuksa, který se tady nechal vyšetřit jen pár minut před Bábkem. "V dnešní době může každý drobný posun znamenat vítězství," míní pětadvacetiletý sportovec, který získal o minulém víkendu na domácím šampionátu sedm zlatých medailí.
Co se dočtete dál
- Jaké jsou fyzické možnosti člověka?
- Jaký doping se používá?
- Dopuje Chris Froome, nebo je to jen závist, zášť...?
- Jak vnímají doping samotní sportovci?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.