Georg Nussdorfer, jeden ze šéfů státní porcelánky v saské Míšni nedávno osobně odvezl do Vatikánu sošku apoštola Petra. Papež František uměleckému dílu, které nyní zdobí jeho komnatu, požehnal.
Podniku, založenému před více než 300 lety saským kurfiřtem a polským králem Augustem II. Silným, papežské požehnání nemůže škodit. Naopak, může být znamením, že firma, kterou řadu let drží nad vodou dotace zemské vlády, se konečně postaví na vlastní nohy.
Porcelánka v Míšni v dobách největší slávy − za časů bývalé NDR − zaměstnávala zhruba 1800 lidí a její příjmy v tvrdé měně byly podle listu Handelsblatt "excelentní". Slavila úspěch zejména svými stolními soupravami s "cibulovým vzorem", který má skoro třísetletou tradici. Pověstné jsou také její figurky, třeba "tančící pár" či porcelánové hodiny.
51 mil. eur
prodělala míšeňská porcelánka v období 2013 až 2016. Výsledek hospodaření za minulý rok ještě nezveřejnila.
Po znovusjednocení Německa v roce 1990 nebyla jako unikátní podnik s ruční výrobou privatizována, ale převedena do vlastnictví Svobodného státu Sasko. Nyní zaměstnává kolem 660 lidí. Polovinu tržeb realizuje v Německu, polovinu v zahraničí, hlavně v Japonsku, USA a na Tchaj-wanu.
Míšeňskou porcelánku řídí dva jednatelé. Rakušan Georg Nussdorfer, který dříve pracoval pro výrobce křišťálu Swarovski, má na starosti obchod, jeho kolega Tillmann Blaschke výrobu. Předsevzali si, že podnik začne vydělávat nejpozději koncem roku 2021. "Musíme se zbavit uprášeného image a oslovit mladší zákazníky," říká Nussdorfer.
Co se dočtete dál
- Dále se dočtete, kdy se chce slavná porcelánka dostat zpět zisku a jak s její záchranou pomáhá saský stát.
- Také se dozvíte, že potíže firmy jsou částečně dědictvím megalomanských plánů někdejšího šéfa Christiana Kurtzkeho.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.