Evropští politici se obávají sílícího vlivu čínských firem, které se snaží prostřednictvím akvizic na kontinentu dostat ke špičkovým technologiím a know-how. Proto se rozhodli zpřísnit dosavadní zákony umožňující vládám zabránit investorům ze zemí mimo Evropskou unii převzetí firem v "citlivých" odvětvích.
Uvedené zákony existují na kontinentu řadu let, například v Německu od roku 2004. Ale týkaly se především zbrojního průmyslu a výroby zboží, jež lze užívat jak v civilním, tak vojenském sektoru. Kromě toho se v praxi využívaly zřídka.
Británie chystá nový zákon
Zpřísnit dosavadní pravidla, platná od roku 2002, se rozhodla Británie, jejíž ekonomika patří k nejotevřenějším na světě. Připravovaný nový zákon se bude na rozdíl od dosavadní praxe týkat i malých firem podnikajících v "citlivých" odvětvích − kromě zbrojního průmyslu má jít o energetiku a další infrastrukturní obory či informační technologie. V nich se bude muset chystaná transakce ohlásit předem příslušnému vládnímu úřadu. A to nejen v případě, kdy půjde o převzetí firmy jako takové, ale i tehdy, bude-li britská firma prodávat pouze část svého majetku, třeba jenom laptopy, informuje list Financial Times.
14,9 mld. USD
byla za letošní první pololetí hodnota přímých čínských investic v EU, Norsku a Švýcarsku. Za stejné loňské období to bylo 31,6 miliardy dolarů. Pokles je způsoben i tím, že sílí odpor vůči akvizicím čínských investorů. Peking současně jejich aktivity v zahraničí krotí, aby omezil odliv kapitálu ze země.
"Potřebujeme odpovídající nástroj na ochranu naší národní bezpečnosti. Přitom si přejeme, aby si Británie zachovala prostředí podporující podnikání a byla dál široce otevřena zahraničním investicím," řekl Greg Clark, ministr pro podnikání, energii a průmyslovou strategii.
"Čína vždy považovala Británii za nejotevřenější zemi Evropské unie. Doufáme, že se nevydá ve stopách Donalda Trumpa," poznamenává Cchuej Chung-ťien z pekingského Ústavu pro mezinárodní výzkum.
Britské úřady během uplynulého půldruhého roku prověřovaly jen dvě akvizice za účasti investora mimo Evropskou unii. Šlo o převzetí firmy Northern Aerospace čínskou společností Gardner a převzetí výrobce komunikační techniky Sepura čínskou Hytera Communications, které schválily.
Co se dočtete dál
- Němci zabránili vstupu čínských firem do několika svých firem.
- Jak chce své národní zájmy v oblasti fúzí a akvizic bránit Francie?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.