Automobilka a fotbalový klub, to jsou hodně rozdílné světy. Když ale jde o Teslu a Arsenal Londýn, najde se podobností překvapivě hodně. Obě značky jsou kultovní, obě mají oddané fanoušky. Tak oddané, že bez velkého odmlouvání spolknou i řadu zklamání. Kdo sleduje anglickou Premier League a tápání Arsenalu na konci éry legendárního trenéra Arsena Wengera či dění kolem automobilky, která jako první vyvinula konkurenceschopný sportovní elektromobil a snaží se oslovit i masy, takových nezdarů může vyjmenovat až příliš.

Společným rysem je i to, že řada fandů je současně akcionáři svých oblíbenců. Nejnovější podobností pak je akutní hrozba odchodu z burzy, a tedy velká změna pravidel, na něž byli fanoušci roky zvyklí. Reakce na analogickou situaci jsou ale jako noc a den.

Šéf a největší akcionář Tesly Elon Musk rozhodně není konvenční podnikatel, ovšem jeho poslední kousek je pořádně divoký i na jeho měřítka. Pustil totiž do světa lakonický tweet, jehož brizance snese srovnání snad jen se vzkazy současného amerického prezidenta. Muskovi k ohromení světa financí stačily dvě věty: "Zvažuji stažení (akcií) Tesly z burzy s kurzem 420 dolarů. Financování zajištěno," vypálil na síť ve chvíli, kdy burziáni v New Yorku seděli u oběda.

Na neortodoxní vzkaz, který ještě může mít zajímavou dohru u regulátora, tradeři okamžitě reagovali masivními nákupními příkazy. Muskova nabídka totiž byla vysoko nad aktuálním kurzem. Tweet navíc přišel jen krátce po zveřejnění informace, že do Tesly nalili miliardy dolarů Saúdové. Proč tedy pochybovat, že by šéf Tesly sehnal peníze pro ty z investorů, kteří akcie s perspektivou, že budou staženy z burzy, nebudou chtít dál držet. Nebo nebudou moci, což se týká řady fondů orientovaných na veřejně obchodované firmy.

Jaký má celý manévr smysl, Musk vzápětí vysvětlil v e-mailu adresovaném zaměstnancům Tesly.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč Muskovi všichni tak ochotně zobou z ruky?
  • Proč fanoušci Arsenalu panikaří a mají na sportovního magnáta ovládajícího "jejich" klub takovou pifku?
  • A kdy si Musk zaslouží pořádné prémie?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se