Velryba grónská se prohání oceánem déle než dvě století. Dosud žijící samec želvy obrovské Jonathan se narodil na Seychelách okolo roku 1832. Rekordmanem v říši živočichů je arktika islandská − nejstaršímu vylovenému exempláři tohoto mořského mlže z čeledi Arcticidae bylo 507 let, narodil se tedy za vlády čínské dynastie Ming. Proti tomu žije člověk tak krátce!

Genetik Jan Vijg, který zkoumal data o dlouhověkých seniorech z USA, Japonska i Francie, ve studii uveřejněné v časopise Nature klade věkovou hranici maximálně na 125 let. Naproti tomu technooptimisté věří, že díky genetické manipulaci a nanotechnologiím mohou i lidé žít 500 let.

Prozatím při dobré životosprávě významně stoupají šance dožít se aspoň stovky. Například japonská stotřicetimilionová populace zahrnuje 70 tisíc těch, kdo už oslavili sté narozeniny.

Největší zásluhy se připisují stravě založené na zelenině a mořských plodech. S tím se ale lidstvo nehodlá spokojit.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dočtete, jak se zkoumají buňky, jejichž ovlivněním by se teoreticky mohlo zastavit stárnutí organismu, dále o společenských rizicích touhy po nesmrtelnosti, superpotravinách a zenovém přístupu k životu.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se