Venezuelský prezident Nicolás Maduro přežil na začátku srpna údajný atentát a od té doby se mstí. Zatýká vysoce postavené členy armády, na kterou se už nemůže spoléhat. V úterý nechal zadržet dva vysoké důstojníky, celkem jeho autoritářský režim obvinil z podílu na atentátu 34 lidí, z nichž 14 už je ve vazbě.
V pondělí odvedla tajná služba brigádního generála přímo z jeho domu. Není to nic nového, Maduro takto zachází i s politickými soky. Podle místní nevládní organizace Foro Penal je ve Venezuele v současné době přes 300 politických vězňů, mnozí z nich jsou členy opozice.
A to i přesto, že po vítězství v květnových prezidentských volbách Maduro začal vězně propouštět s tím, že chce usmířit národ.
Počty těch, kteří se dostali na svobodu, pozorovatelé zpochybňují.
V domácím vězení navíc stále zůstává opoziční lídr Leopoldo López, který byl v době zatčení v roce 2014 podle průzkumů nejpopulárnějším politikem v zemi. Za vedení protivládní demonstrace v Caracasu dostal 13 let. Po třech letech za mřížemi mu byl trest změněn na domácí vězení.
Ani to ale není žádná pohádka, loni v létě ho tajná policie uprostřed noci a v pyžamu na několik dní odvedla neznámo kam. Letos byl López nominován na Nobelovu cenu míru.
Opoziční politici na svobodě si po nezdařeném atentátu, ke kterému se přihlásila skupina "vlasteneckých vojáků a civilistů loajálních venezuelskému lidu", nemohou být ničím jisti.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist