Dvě desítky diplomatů, aktivistů lidskoprávních organizací a novinářů přijely ve středu do tádžického města Sogd na zasedání odvolacího soudu s místním novinářem Chajrullem Mirsaidovem.
Tajemník soudu ale oznámil, že bylo potřeba vyměnit jednoho ze soudců, tudíž je nutné zasedání o týden odložit. Podle aktivistů je to způsob, jak postupně tlumit vlnu zájmu o pronásledování tohoto novináře. Prvoinstanční soud nad ním vynesl rozsudek dvanácti let vězení za zpronevěru, falšování dokumentů a vědomě lživé trestní oznámení.
Mirsaidov obvinění odmítá a upozorňuje, že trestní stíhání proti němu bylo zahájeno krátce poté, co obvinil dnes již bývalého šéfa odboru mládeže radnice v Sogdu z korupce. A napsal otevřený dopis prezidentovi Emómalí-ji Rahmónovi, ve kterém ho žádal, aby proti všudypřítomné korupci zasáhl.
Na obranu Mirsaidova se postavila řada mezinárodních lidskoprávních organizací, včetně Human Rights Watch, Freedom House a Reportérů bez hranic. "Demokratické země už nesmí nadále tolerovat brutální útoky tádžické vlády na svobodu slova a měly by zvážit zavedení adresných sankcí proti úředníkům zodpovědným za tak do očí bijící porušování lidských práv, jako je to v případě Chajrulla Mirsaidova," řekl Marius Fossum z Norského helsinského výboru.
Otázkou je, zda to pomůže. Úplatkářství v Tádžikistánu narostlo do obřích rozměrů. V ratingu vnímání míry korupce organizace Transparency International země v loňském roce obsadila 161. příčku ze 180 zkoumaných zemí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist