Lidé s nejnižšími příjmy se mohou těšit na to, že jim v příštích letech porostou mzdy. Automaticky a každý rok. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce, aby se od roku 2020 minimální mzda počítala jako polovina průměrné mzdy předloňského roku. Ekonomové však upozorňují, že vývoj minimální mzdy by se neměl opírat o dva roky starou minulost.

Automatický výpočet minimální mzdy je součástí chystané novely zákoníku práce. "Postupně bychom se měli dostat k cíli padesát procent průměrné mzdy. Je to věc vyjednávání a hospodářského rozvoje," uvedla Maláčová.

V současné době je minimální mzda 12 200 korun, což je asi 40 procent ze mzdy průměrné. Pokud novela zákoníku projde, mohla by být v roce 2020 minimální mzda přes 16 tisíc korun.

Minimální mzda

Roste rychlým tempem

V roce 1991 činila minimální mzda dva tisíce korun. Během let se zvedala o stokoruny, rychlý růst přišel v roce 2015, kdy se dostala na úroveň 9200 korun. Za další rok už to bylo 9990 korun, letos 12 200 korun. Odboráři však už v březnu požadovali její zvýšení na 13 700 korun.

Mzda jako vládní téma

Vláda Andreje Babiše (ANO) v programovém prohlášení uvádí, že připraví závazná pravidla pro předvídatelný růst minimální mzdy. Za minulé vlády vzniklo předsevzetí, že se nejnižší výdělky budou držet na úrovni 40 procent z průměrné mzdy. Tuto úroveň považují zaměstnavatelé za maximální přijatelnou, pro odbory je však dle jejich slov dlouhodobě neudržitelná.

Ekonom České spořitelny Michal Skořepa říká, že myšlenka pro automatické stanovení minimální mzdy je cesta správným směrem. "Je ale samozřejmě třeba pečlivě zvážit konkrétní parametry tohoto pravidla. Výše minimální mzdy by se určitě neměla opírat pouze o minulý vývoj," uvedl Skořepa.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.