Z krátkodobého ubytování v soukromých bytech přes on-line služby jako nejznámější Airbnb se v posledních letech stává regulérní byznys.

"Odhaduji, že zhruba 10 procent bytů v centru Plzně je pořizováno výhradně za účelem následného pronájmu přes Airbnb," říká Petr Lang z realitní kanceláře RE/MAX. V turisticky oblíbených částech Prahy je krátkodobé ubytování jedním z důvodů nedostatku nájemních bytů pro místní obyvatele.

"Silně se snížila nabídka dlouhodobého pronájmu, což přirozeně tlačí ceny nájmů vzhůru," říká majitel pražské pobočky RE/MAX City Daniel Kotula. Podle něj to však alespoň pro jeho realitku nepředstavuje vážnější problém. "Služby krátkodobého pronájmu naši makléři neřeší. A co se týče pronájmů dlouhodobých, těm se věnujeme spíše okrajově," vysvětluje.

To, že takzvané sdílené ubytování dávno není jen nárazovým pronájmem nemovitosti, kde majitelé sami bydlí, ilustrují i údaje společnosti AirDNA. Ta vytváří statistiky podle veřejně dostupných informací dohledatelných právě na Airbnb. Čísla ukazují, že v Praze, kde se krátkodobých pronájmů nabízí nejvíce v republice, 70 procent nabídek inzerují lidé s více než jednou nemovitostí.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se