Začíná pracovní doba a ke stolu usedá matka, která právě odvedla dítě do školky. Po pár hodinách práce ho ale jde vyzvednout a zaměstnaneckou štafetu ve firmě přebírá kolega v důchodovém věku. Dvojice si mezi sebe dle svých potřeb dělí nejen úkoly a odpracované hodiny, ale i odměnu. Popsaný model by měla umožnit novela zákoníku práce, kterou navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Ukotvení takzvaného sdíleného pracovního místa v zákoně slíbila koaliční vláda hnutí ANO a ČSSD při svém vzniku. Ministerstvo se inspirovalo například na Slovensku a v Německu a výsledný návrh poslalo k připomínkám ostatním úřadům, odborům či profesním komorám. Plánuje, že by novinka mohla začít platit od poloviny příštího roku. Ministerský náměstek pro legislativu Petr Hůrka upozorňuje, že místo nemusí sdílet pouze dva zaměstnanci, ale třeba čtyři.

"Ti lidé si sednou, skloubí svůj pracovní režim s tím osobním, zaměstnavateli naplní směny a sdělí mu, kdo kdy přijde," popisuje Hůrka a dodává, že se lidé mohou vystřídat i vícekrát denně.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • V článku se dále mimo jiné dočtete, co na návrh ministryně Maláčové říká místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se