Když se po třítýdenní dovolené na jihu Francie Emmanuel Macron vracel zpět do Paříže, na setkání s příznivci uvedl: Nemyslete si ani sekundu, že zpomalím nebo změním směr. A svým slovům hodlá dostát. V příštích měsících představí balík různých reforem, které sahají od školství přes zdravotnictví až k citlivému tématu důchodů. Právě rychlé tempo reforem charakterizovalo už období před prázdninami.

Jenže prosadit je nebude pro Macrona snadné. Prezidenta oslabuje nízká popularita a menší ekonomický růst, než se čekalo.

Jedna reforma za druhou

Macron se po dovolené soustřeďuje na pomoc malým a středním podnikům. Plánuje, že jim sníží byrokracii a regulace, které je často omezují. Vedle toho chce pokročit i v reformě zdravotnictví, které je podfinancované. Na řadu přijde i propouštění z přebujelé státní správy. Letos přijde o práci 1600 státních úředníků, příští rok pak 4500, plánuje vláda.

Vůbec nejcitlivější je ale reforma penzijního systému. Ten je nyní ve Francii velmi složitý a Macron plánuje, že ho výrazně zjednoduší. To ale v praxi může znamenat, že o výhody přijdou některé části obyvatelstva, třeba zaměstnanci železnic. Je proto možné, že se prezident nevyhne odporu ve společnosti, jenž by mohl vyústit ve stávky a demonstrace.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.