Když se po třítýdenní dovolené na jihu Francie Emmanuel Macron vracel zpět do Paříže, na setkání s příznivci uvedl: Nemyslete si ani sekundu, že zpomalím nebo změním směr. A svým slovům hodlá dostát. V příštích měsících představí balík různých reforem, které sahají od školství přes zdravotnictví až k citlivému tématu důchodů. Právě rychlé tempo reforem charakterizovalo už období před prázdninami.

Jenže prosadit je nebude pro Macrona snadné. Prezidenta oslabuje nízká popularita a menší ekonomický růst, než se čekalo.

Jedna reforma za druhou

Macron se po dovolené soustřeďuje na pomoc malým a středním podnikům. Plánuje, že jim sníží byrokracii a regulace, které je často omezují. Vedle toho chce pokročit i v reformě zdravotnictví, které je podfinancované. Na řadu přijde i propouštění z přebujelé státní správy. Letos přijde o práci 1600 státních úředníků, příští rok pak 4500, plánuje vláda.

Vůbec nejcitlivější je ale reforma penzijního systému. Ten je nyní ve Francii velmi složitý a Macron plánuje, že ho výrazně zjednoduší. To ale v praxi může znamenat, že o výhody přijdou některé části obyvatelstva, třeba zaměstnanci železnic. Je proto možné, že se prezident nevyhne odporu ve společnosti, jenž by mohl vyústit ve stávky a demonstrace.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.