Obuvník Michal Pavlas podniká už od začátku 90. let. Budováním vlastní ševcovské dílny byl zpočátku tak zaneprázdněný, že na svoji první delší dovolenou vyrazil až po osmi letech. Jak sám říká, měl tehdy mnoho energie a cítil, že delší volno nepotřebuje. Ačkoliv dnes už na dovolené pravidelně jezdí, i na prahu padesátky jej myšlenky na práci, která ho po návratu čeká, neopouští ani po týdnu na chalupě.

Podobně je na tom s odpočinkem řada podnikatelů. Často si ani nemohou v prvních letech podnikání odpočinek dopřát. Na dovolenou nemají čas a zároveň nikoho, kdo by je ve firmě zastoupil. Když už se některým podaří vzít si volno, jen málokdo se od své práce dovede během týdne nebo dvou oprostit natolik, aby si skutečně odpočinul.

Podnikatelé si od práce mnohdy neodpočinou ani na dovolené. Vyplývá to z průzkumu ČSOB, který banka vypracovala exkluzivně pro Hospodářské noviny. Na vzorku 400 firem zjišťovala, jak často odpočívají a jestli skutečně relaxují. Letní volno si opravdu užije jen 37 procent podnikatelů − ti uvedli, že na dovolené vůbec nepracují. Naopak jedna pětina podnikatelů už dopředu ví, že pracovat bude. Zbylé dvě pětiny respondentů jsou smířené s tím, že budou pracovat, ale pouze v nutném případě. Více než 85 procent z nich čte e-maily na pláži, polovina na dálku kontroluje provoz a až třetina pracuje stejně, jako kdyby na dovolené nebyli.

Odpoutat se od práce je čas od času třeba pro udržení mentální i fyzické pohody. Dlouhodobý stres a únava mohou vést k depresím, únavovému syndromu nebo vyhoření. "Můj osobní odhad je, že toto vysoké tempo je možné vydržet v průměru tak okolo deseti let. Rezervy se poté vyčerpají a člověk se porouchá," říká psycholog Karel Hlavatý. Ve svých lázních v Jablonci nad Nisou se snaží pomáhat lidem, kteří zanedbávají odpočinek a trpí stavy úzkosti, depresemi nebo vyčerpáním.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dále dočtete například to, proč si čeští podnikatelé dovolenou nemohou dopřát, i kdyby chtěli. A také, zda je efektivním odpočinkem hodina ve vířivce.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se