Pozitivní zprávou doby je, že spolu se zpřísňováním požadavků nejen na stavební vlastnosti, ale i vlastnosti tepelněizolační, zvukověizolační a další přicházejí také závazné normy, které zajišťují, že by se na trhu neměl v seriózní síti objevit produkt, který by nesplňoval nezbytné požadavky na pevnost, požární odolnost, zdravotní nezávadnost a další stavebně-technické parametry. V podstatě tak nemůžeme šlápnout vedle a můžeme se řídit osobními preferencemi, ať z hlediska ceny, rychlosti výstavby, vztahu k přírodním materiálům či třeba estetiky. To však neznamená, že lze kombinovat všechno se vším.

Každý na to jde trochu jinak

I když prakticky všechny stavební materiály na trhu odpovídají normám a splňují stanovené limity, nemusí v konečné konstrukci plnit správně svou funkci. Nejde přitom jen o fakt, že některé materiály aktuální normy tak tak splňují a jiné je s velkým přehledem přeplňují. Podstatné rozdíly spočívají také v tom, jakými prostředky daná konstrukce požadovaných vlastností dosahuje. I jediný nevhodně zvolený prvek v celé materiálové skladbě konstrukce a její izolace tak může zmařit funkčnost celého systému. Typickým příkladem jsou dnešní snahy o zateplení panelových domů polystyrenem a plastovými okny, způsobující vlhkost a plíseň uvnitř bytů. Nejde přitom o to, že by byl polystyren nevhodným izolačním materiálem a plastová okna slepou cestou, to v žádném případě. Jde spíše o to, že nedokonalost původní konstrukce panelových domů sice neposkytovala z dnešního pohledu dostatečnou tepelnou izolaci (tehdy se na to příliš nehledělo), ale zajistila, že stavba "dýchala", že v ní probíhala přirozenější výměna vzduchu a vnitřní vlhkost z prádla, vaření či dechu obyvatel mohla z nitra budovy odcházet ven. Uzavřením obálky domu se sice výrazně snížily úniky tepla, což přináší ekonomická i ekologická pozitiva, ale současně se také zabránilo odvádění vnitřní vlhkosti, která v domácnosti vzniká jejím užíváním. Proto jsou dnes často panelové domy, které dříve trpěly až příliš suchým vzduchem, plné vlhka a plísní. Protože izolace domu nebyla řešena v harmonii s jeho dalšími potřebami.

A proto je velmi důležité jednotlivé konstrukční změny řešit v souladu všech potřeb domu a vybírat materiály či technologie, které nepřinesou zlepšení jedné vlastnosti na úkor druhé, nebo hůře, které v kombinaci nebudou ani fungovat. V případě výstavby nových domů mají stavebníci situaci podstatně jednodušší, většina velkých výrobců totiž vyvíjí, vyrábí a dodává kompletní stavební systémy, které jsou zárukou plné funkčnosti stavby napříč jejími důležitými aspekty a které zajišťují maximální efekt jednotlivých technologií a jejich parametrů.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se