Znáte to: Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění. Těžko říct, zda se tato průpovídka vybavila kardinálu Dominiku Dukovi, když prezident Miloš Zeman na TV Barrandov oznámil, že se stal fanouškem zdanění církevních restitucí. Ale i kdyby, už je pozdě. Kardinálova chytristika s podkuřováním Hradu zkrachovala. Primas český je teď za hlupáka, který tak dlouho mhouřil oči nad nenávistnými, xenofobními a proruskými kousky hlavy státu v naději na výhodné spojenectví oltáře a trůnu, až se dočkal potupného "kopance do zadku". Nic katolické církvi nepomohla Dukova "prezidentská" mše v Lánech před třemi lety. Ani chvála Zemanova projevu na březnovém sjezdu komunistů, jíž pražský arcibiskup servilně "žehlil" svou předchozí kritiku prezidenta za neúčast na pohřbu kardinála Berana. Protože Zemanovy kroky nevede vděk, ale mnohdy jen vztek a pomsta. "Mě poněkud dožralo, jestliže se svatá církev domáhala žalobami různého pofidérního majetku i po uzavření restitučních nároků jak na obcích, tak na krajích," přiznal Zeman, proč by najednou chtěl církve připravit každým rokem o 380 milionů korun ze dvou miliard, které jim stát ročně vyplácí v restitucích.

Hněvuplný prezident nevidí, že zatímco soudní upřesnění majetkových jednotlivostí nijak neodporuje dohodě mezi církvemi a státem o majetkovém vyrovnání z roku 2012, dodatečné zdanění by ji torpédovalo. Až dosud tento nápad prosazovaly KSČM, ANO a ČSSD, teď se ale postavil proti respektování uzavřené smlouvy i prezident republiky! Neboli Zeman ctí závazky státu − dokonce potvrzené Ústavním soudem − jen do chvíle, než ho něco dožere. Pak boří i nedotknutelné. Připomínat mu morální rozměr věci, tedy že stát církvím vrací to, co jim za komunistického režimu sebral, a zdanění by tak bylo novou krádeží, je zjevně zbytečné.

Kardinál Duka se dosud kasal, že církve se budou zdanění restitucí bránit soudně. Jistě by uspěly. Ale nelekne se teď pravděpodobnosti, že spíš než při přátelském posezení se napříště může sejít se Zemanem u soudu?

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist