Podobně i světové energetické strojírenství již několik let prochází krizí. Po Evropě se od tradičních elektráren začínají pomalu odklánět i další státy, směrem k zelené energetice se vydala dokonce i Čína. Návrat k velkým uhelným elektrárnám, na které se často specializují i české průmyslové podniky, se tak už čekat nedá. Hlavní roli v tom hrál pokles výstavby velkých elektrárenských bloků v Číně. To vedlo nejen ke zmenšení trhu pro velké západní hráče, ale následně také ke vstupu čínských energetických strojíren na globální trh.

Soustředění hlavně na menší projekty

"Můžu srovnávat podle našeho oboru, což je výroba parních turbín. Tam to je znát. Před rokem 2015 se vyráběly turbíny, jež v součtu celosvětově představovaly až 120 gigawattů výkonu ročně. K roku 2017 toto číslo spadlo zhruba o třetinu," popsal v rozhovoru pro HN současnou situaci Jiří Šmondrk, generální ředitel plzeňské strojírny Doosan Škoda Power.

"Poslední dva roky přicházejí zprávy od jednoho konkurenta za druhým, kdo propouští kolik tisíc lidí," říká Šmondrk. Doosan Škoda Power, která pro temelínskou jadernou elektrárnu vyvinula také turbínu o výkonu 1200 megawattů, se dnes specializuje hlavně na ty menší s výkonem do 350 MW. Této části trhu se propad poptávky dotkl o něco méně, ale i tak firma pocítila propad obratu.

"Náš trh má globální hodnotu 25 až 40 miliard korun. A my z něj musíme urvat zhruba pět miliard, které každý rok potřebujeme," říká Šmondrk. Musí se přitom utkávat i s velkými globálními hráči, kteří se často ucházejí i o menší projekty, o něž by před pěti lety neměli zájem.

Historie bankrotů

Energetické strojírenství je podle serveru Euro.cz zajímavé i tím, že se vyvíjí opačně než většina odvětví. Zlaté časy prožilo v letech 2008 až 2013, kdy se obecně domácí ekonomice moc nedařilo. Konjunkturu oboru tehdy táhl investiční program společnosti ČEZ za více než 100 miliard korun, zahrnující obnovu elektráren Tušimice, Prunéřov a Ledvice i výstavbu paroplynového bloku v Počeradech.

Naopak na počátku roku 2015, kdy česká ekonomika nabrala tempo, se objevil první bankrot v sektoru dodavatelů pro energetiku. V insolvenčním řízení tehdy skončila firma Chladicí věže Praha s ruským vlastníkem. Jako druhý přišel na řadu pražský výrobce potrubí pro elektrárny Modřany Power, náležící do skupiny CTY Group slovenských byznysmenů Ladislava Krajňáka a Juraje Kamaráse.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.