Severokorejský vůdce Kim Čong-un bude v úterý jednat se svým jihokorejským protějškem Mun Če-inem mimo jiné o výstavbě plynovodu dopravujícího ruský zemní plyn přes území KLDR na jih poloostrova. Tím by Rusko získalo odbytiště plynu, Soul jeho stabilní dodávky a Pchjongjang peníze za tranzit. To by pomohlo i stabilizaci situace v celém regionu. Experti jsou nicméně k nápadu skeptičtí.
"Myšlenka plynovodu není nová, ale bez politických předpokladů se projekt nemohl hnout z místa. Nyní se politická situace začala měnit," řekl před schůzkou místopředseda správní rady Gazpromu Alexandr Medveděv. První vládní dohoda mezi Moskvou a Soulem o spolupráci ve sféře plynu byla uzavřena ještě v roce 2006 a o tři roky později se Gazprom domluvil s jihokorejským plynárenským koncernem KOGAS o společné studii proveditelnosti výstavby plynovodu přes území Severní Koreje. V září 2011 Gazprom podepsal memorandum i s Pchjongjangem.
Ale po smrti severokorejského vůdce Kim Čong-ila v prosinci stejného roku projekt zase potichu usnul. Podle koreanistů, píšících na ruskojazyčný blog Risovaja lapša, vzhledem ke zhoršení situace na poloostrově a rozvoji infrastruktury Soul nechtěl dát garance nejméně dvacetiletého odběru.
Co se dočtete dál
- V placené části se dozvíte, proč Jižní Korea o "plynovod přátelství" vlastně moc nestojí, jak jednání o něm ovlivnila havárie v jaderné elektrárně Fukušima a jak je na tom země se zásobami plynu alternativními způsoby.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.