První Emmy se udílely v roce 1949 a mnoho věcí tehdy bylo jinak. Benzin stál 17 centů za galon, dům sedm tisíc dolarů a "všichni jsme se shodli na tom, že nacisté jsou špatní". Takto uvedl výroční 70. udílení nejprestižnějších televizních cen v noci na úterý jeden z dvojice moderátorů Colin Jost. Ale jeho kolega Michael Che hned následující větou nastínil mnohem podstatnější změnu.

"Naše NBC má nejvíce nominací mezi celoplošnými stanicemi," poznamenal Che a během potlesku jeho kolega Jost suše dodal: "Což je asi totéž, jako být nejvíc sexy osobou v kómatu. Pořád nevypadáte dobře."

Moderátoři tím naráželi na to, že největší bitvy o "televizní Oscary" se v posledních letech odehrávají mezi jinými hráči: kabelovými stanicemi jako HBO či AMC a internetovými giganty Netflixem, Amazonem nebo Hulu. A kupříkladu NBC se mezi nominovanými i oceněnými ocitá hlavně díky skečovému satirickému formátu Saturday Night Live. V oblasti hrané dramatické tvorby se už pozornost upíná jinam.

Letošní střet internetových a kabelových společností v sobě měl až symbolickou rovinu. Se 112 nominacemi na Emmy poprvé Netflix předstihl HBO a po 17 letech tak v tomto ohledu přerušil dominanci přední kabelové stanice. Nakonec to však skončilo remízou.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se