Na první pohled vypadá mléčná farma rodiny Vejnarových jako každá jiná. Ve skutečnosti ale celý provoz řídí chytré technologie. Krávy nakrmí a podojí roboti a speciální obojek pohlídá jejich zdraví. Všechny informace se pak sbíhají na počítači farmáře, který si může u každého kusu dobytka jednoduše zkontrolovat zdravotní stav i množství a kvalitu nadojeného mléka.
"Dříve jsme trávili šest hodin denně dojením, což s ohledem na to, kolik je na farmě další práce, přestávalo být únosné. Zároveň jsme chtěli dál navyšovat stavy skotu, aniž bychom museli přijímat nové zaměstnance. Jako jediné řešení se tak ukázali roboti. Díky nim nám péče o krávy zabere třetinu původního času," vysvětluje Pavel Vejnar, proč se rozhodl investovat 11 milionů do nových technologií. Jejich nákup zvládl bez dotací, protože pro získání příspěvku z Evropské unie nesplnil potřebné podmínky.
Na farmě hospodaří se svými rodiči už 25 let a poslední dva roky i s manželkou Lenkou. Začínali s pěti kravami, dnes mají kolem 160 kusů dobytka, z toho 75 dojnic v robotizované stáji. Tou zhruba každou půl hodinu projíždí krmicí robot. Jde v podstatě o velkou pojízdnou nádobu s krmením. Jezdí podél zábran a přihrnuje kravám krmení. Laserem si měří jeho výšku ve žlabu, a když zjistí, že je ho tam málo, přisype další.
Robot zaručí vždy čerstvé krmení
"Předtím jsme krmili jednou za dva dny balíky do žlabu. Krávy si tak jeden den sežraly to lepší a druhý den už měly jen zbytky. Teď mají dvanáctkrát až čtrnáctkrát za 24 hodin čerstvé krmení. A platí, že čím víc toho spořádají, tím víc mléka také nadojí," popisuje Vejnar.
Co se dočtete dál
- Kolik času Vejnarovi ušetří díky robotovi, který se stará o krmení krav?
- Proč je zavádění těchto robotů výhodné pro zemědělce a prospěšné pro zvířata?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.