Hospodaření v tuzemských lesích se většinou děje jako kobercový nálet – stejnověký porost se vykácí, vysadí se zde nové stromy a za 119 let se celý proces opakuje. Výsledkem jsou lesy shodného stáří, plantáže, ve kterých nežije příliš chráněných rostlin a živočichů, zato se tam daří kůrovci.
„Česko je v Evropě ostrovem pěstování lesa tímto způsobem. Například ve Slovinsku a v mnoha dalších zemích se lesy pěstují metodou CCF, kdy se stromy probírají podle jakosti a těží se každý zvlášť nebo v malých skupinách. Vzniká tak les s dřevinami různého věku, který je mnohem odolnější a bohatší na biodiverzitu,“ říká Jan Frouz, expert na obnovu ekosystémů a oběh živin z Univerzity Karlovy v Praze a Biologického centra AV ČR.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









