Hospodaření v tuzemských lesích se většinou děje jako kobercový nálet – stejnověký porost se vykácí, vysadí se zde nové stromy a za 119 let se celý proces opakuje. Výsledkem jsou lesy shodného stáří, plantáže, ve kterých nežije příliš chráněných rostlin a živočichů, zato se tam daří kůrovci.

„Česko je v Evropě ostrovem pěstování lesa tímto způsobem. Například ve Slovinsku a v mnoha dalších zemích se lesy pěstují metodou CCF, kdy se stromy probírají podle jakosti a těží se každý zvlášť nebo v malých skupinách. Vzniká tak les s dřevinami různého věku, který je mnohem odolnější a bohatší na biodiverzitu,“ říká Jan Frouz, expert na obnovu ekosystémů a oběh živin z Univerzity Karlovy v Praze a Biologického centra AV ČR.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se