Ve 30 letech si sjednáte životní a majetkové pojištění, vezmete si úvěr nebo hypotéku a vrhnete se do života, který vám v dalších 30 letech přinese spousty drobných i závažných událostí a úkolů. Při debatě se šéfem o zvýšení platu budete tak přesvědčiví, že ho přimějete k rozhodnutí vás povýšit, a tak se váš příjem zvýší o dva tisíce. Při návštěvě u známých při hře Aktivity nechtěně zavadíte o nový televizor, který spadne na zem a rozbije se. Škoda bude 80 tisíc, díky dobrému pojištění se naštěstí vaše rodinné výdaje nezvýší. Typické životní příhody Čechů a jejich finanční dopady se staly námětem finanční on-line hry Život podle vás, která se právě objevila na trhu.
"Co do obtížnosti je to krutá hra. Naším záměrem je, aby finančně negramotní lidé měli minimální šanci to dohrát," říká otevřeně Rudolf Tůma, ředitel Vzdělávací společnosti pro finanční gramotnost, stojící za vznikem hry, založené na reálných finančních produktech na trhu a aktuálním Občanském zákoníku. Jeho kolega Martin Strejcius při jejím vymýšlení zužitkoval více než desetileté zkušenosti finančního poradce a velkou vášeň pro deskové hry. "Od prvního otevření excelové tabulky a psaní prvních scénářů po poslední úpravy neuběhlo více než 10 měsíců," říká hrdě s tím, že takto propracovaná hra u nás není.
Příběh je lepší než test
Jak spravovat rodinný rozpočet, kolik peněz by se mělo měsíčně ušetřit, kam peníze ukládat, proč si nepůjčovat na dárky či dovolenou a na jaké triky prodejců si dát pozor. Finanční výchova je něco, co se v Česku podceňuje. Ukazují to hlavně alarmující statiseště jeden dotaztiky rostoucího počtu mladých lidí v insolvenci. Proti všem těmto fenoménům bojují veřejné instituce, profesní asociace, neziskové a příspěvkové organizace, ale i třeba banky. Informačními portály, webináři, videi na YouTube, on-line hrami i mobilními aplikacemi. Každý jiným způsobem a z různých důvodů.
7
Čeští 15letí žáci prokázali ve finanční gramotnosti znalosti a dovednosti, jimiž se v šetření PISA v roce 2012 zařadili mezi sedm zemí s nadprůměrnými výsledky, za Nový Zéland a před Polsko.
Že jsou jejich aktivity potřebné, dokládají data o finanční gramotnosti Čechů. Například v mezinárodním měření úrovně finanční gramotnosti dospělých, kterého se v letech 2015 a 2016 zúčastnilo 30 zemí a jehož výsledky vydala OECD, se Česko umístilo až na 19.?20. místě společně s Jordánskem.
On-line hra Život podle vás provádí hráče příštími 30 až 50 lety jejich života. Ukáže jim, jak na tom budou, až půjdou do důchodu, pochopí, kde jim utíkají peníze z rodinných financí, připraví je na nejrůznější útrapy, které může život přichystat. Základní verze, v níž hrajete za už přednastavenou rodinu Čecháčkových, je zdarma. Pokud chcete rozšíření, které je zábavnější, musíte zaplatit. Potom si můžete třeba vybírat rodinu z různých krajů, přičemž se do vaší hry promítají tamní reálné průměrné příjmy a výdaje, ceny nemovitostí nebo i zadluženost. Tři hry měsíčně stojí v tomto případě 30 korun.
On-line her využívají i další hráči na poli finančního vzdělávání. Obecně prospěšná společnost ABC finančního vzdělávání, jejímž zakladatelem je poradenská firma Broker Consulting, letos uspořádala pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a středoškoláky celorepublikový Turnaj tříd v on-line hře FinGRplay.cz. Stejnou hru hrají ale i vysokoškoláci o zápočty, například na Vysoké škole ekonomické v Praze nebo na České zemědělské univerzitě. Kromě toho firma poskytuje on-line know-how vzdělavatelům formou prezentací, videí a testů na YouTube či Facebooku.
"Ze sledování a měření výsledků víme, že už jedna akce účastníky posune. Úspěšnost prvního zahrání v letošním turnaji tříd byla 50procentní, podruhé už 90procentní," vysvětluje klady vzdělávání formou hry Martina Václavíková, vedoucí projektů finančního vzdělávání ABC.
Aplikace na správu peněz
On-line hry nejsou zdaleka jediným způsobem, jak se můžou lidé v Česku digitálně vzdělávat. Nezisková organizace Centrum finanční gramotnosti (Cefig), pořádající kurzy pro školy, firmy nebo dětské domovy, v současné době pracuje na tzv. konceptu finančního zdraví. To je projekt české mobilní aplikace Spendee na správu osobních a rodinných financí. "Připravujeme posílení této aplikace, které bude dávat uživatelům tipy zvyšující jejich finanční gramotnost. Například poradíme, jak vysokou si vytvořit finanční rezervu či kde by se dalo ušetřit," říká lektor organizace Ondřej Podlešák.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist