Klasické noviny ve světě mají problémy. Prodaný náklad a čtenost vesměs klesají a zavřít papírový krám musely i některé legendární redakce. Co se ale stane s jejich čtenáři, pokud k tomu přistoupí?

Všeobecně se má za to, že rezignují na pravidelné kupování jiného deníku a půjdou si číst na internet ten, který měli předplacený nebo si pro něj chodili do trafiky. Jenže tak jednoduchá tahle rovnice vůbec není. Ani na tak rozvinutém mediálním trhu s dlouhou tradicí, jako je Velká Británie.

Dokazuje to čerstvá studie, kterou připravili výzkumníci Neil Thurman a Richard Fletcher z londýnské univerzity City. Zajímalo je, jak se změnilo chování lidí, kteří byli zvyklí číst papírové vydání deníku The Independent. To se na stáncích naposledy objevilo 20. března 2016 a od té doby novináři připravují zpravodajství jen pro web.

K čemu dospěli? Ukázalo se, že čtenáři milující dlouhé texty, důkladné analýzy a zasvěcené komentáře si tyto návyky do digitálního světa nepřenesli. Stali se z nich běžní on-line konzumenti bez loajality vůči dosud preferované redakci. Nečtou pořádně a klikají na jeden odkaz za druhým, nedočítají texty, rychle přeskakují.

Asi polovina čtenářů tištěné verze Independentu například tvrdila, že ji čte prakticky denně. Vzali do rukou celé noviny a prošli je od začátku do konce. Jenže digitálním uživatelům stačí přečíst si v průměru dva články za měsíc.

A zatímco tištěné noviny četli jejich odběratelé kolem 50 minut denně, konkurence na internetu je tak velká, že se k Independentu Online dostanou dohromady na šest minut za celý měsíc. Na papíře byl Independent jedním ze 13 celostátních deníků; na internetu je to jeden z mnoha webů, navíc soupeřící se záplavou celosvětových anglicky psaných médií.

Vliv redakce na veřejné mínění se tím pádem rozmělňuje. Thurman a Fletcher poznamenávají, že se na podobné změny nejde dívat jen čistě podnikatelsky, protože mají širší společenský dopad.

Svobodný tisk byl odjakživa důležitým nástrojem demokracie, protože přímo i nepřímo povzbuzoval zájem o veřejné dění a účast na politickém životě. Ale rozdrobená média na internetu tuto funkci nedokážou zcela nahradit, protože "čtení" je vystřídáno "konzumací zpravodajství", jemuž navíc jeho příjemci věnují jen letmou pozornost.

Ano, Independent má na internetu víc čtenářů, než jich kdy měl na papíře (když s ním končil, jeho náklad byl kolem 40 tisíc výtisků). Nejsou ale tak oddaní a Independent tím odsouvají na vedlejší kolej.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.