Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt se v posledních hodinách "vytáhl" několika pozoruhodnými či pozoruhodně hloupými výroky. Napřed přirovnal Evropskou unii k Sovětskému svazu a touhu Británie opustit ji připodobnil k úsilí východoevropských států prodrat se ke svobodě. Ještě než doznělo spravedlivé rozhořčení ohledně prvního výroku, přišel exministr zdravotnictví Hunt s další "perlou". Varoval unii, že by špatnou dohodou o brexitu mohla v Britech rozdmýchat "ducha Dunkerku". I když to ministr zahraničí samozřejmě myslel jinak, poměrně přesně vystihl to, jak zatím britské unijní odcházení vypadá…
I na jaře 1940 byla Británie vlastně sama. Britský expediční sbor ležel vojensky rozbitý na plážích kolem severofrancouzského přístavu Dunkerk. Jeho zoufalá situace byla důsledkem zcela nepřesného odhadu britských a francouzských generálů ohledně toho, jak rychlého postupu jsou jednotky wehrmachtu schopné.
I londýnská vláda v jednáních o brexitu podcenila především jednotu členských států EU, jejíž udržení po dobu posledních 18 měsíců popravdě považuje i autor těchto řádek za poněkud překvapivé. Britské vojenské velení se na přelomu května a června 1940 pokusilo dostat zpět přes Lamanšský průliv co nejvíc svých vojáků. V říjnu 2018 se britské politické vedení oficiálně snaží dosáhnout co nejlepší brexitové dohody s unií. Ve skutečnosti se už dostalo do fáze, kdy se snaží odvrátit ekonomickou tragédii pro Británii a politickou katastrofu pro vládnoucí Konzervativní stranu.
Aktuální průzkum ukázal, že 60 procentům Britů, kteří v červnu 2016 hlasovali pro odchod své země z Evropské unie, je úplně jedno, jak bude brexit nakonec vypadat. Hlavně už být pryč… Tímto ignorantstvím jsou bohužel "načichnuté" i britské politické špičky, a to nejen konzervativci. Jak jinak si vysvětlit, že předseda Labour Party Jeremy Corbyn věnuje 95 procent svého projevu na stranické konferenci výdajům na vzdělávání, slibům tisícům dodatečných policistů nebo velkým projektům v oblasti obnovitelných zdrojů energie, když vůbec netuší, kolik bude brexitový hazard Británii stát?! Mimochodem z analýzy think-tanku Centre for European Reform pro nedělní noviny The Observer vyplynulo, že už teď tratí britská ekonomika v souvislosti s brexitem 500 milionů liber týdně.
Co se dočtete dál
- Co zastánci brexitu nechtějí vidět.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.